Artykuły

Na deskach Teatru Rapsodycznego

Wśród pasji przyszłego Papieża, obok zamiłowania do sportu i gór, był także teatr. Niewątpliwym zdolnościom w tym kierunku KAROL WOJTYŁA niejednokrotnie dawał wyraz jako uczeń gimnazjum w Wadowicach, kiedy z dojrzałością aktora recytował utwory polskich wieszczów.

Panowało przekonanie, że gdyby nie kapłaństwo, to właśnie aktorstwo i teatr stałyby się Jego życiową drogą. Opatrzność jednak kierowała krokami Karola Wojtyły, wskazując Mu służbę Kościołowi.

Zanim został księdzem, biskupem i zanim zasiadł na Stolicy Piotrowej, młody Wojtyła dawał upust swej aktorskiej pasji. Szczególną rolę na tej drodze odegrał krakowski Teatr Rapsodyczny - zwany Teatrem Słowa, założony w 1941 r. i kierowany przez Mieczysława Kotlarczyka. W latach 40., w czasie okupacji niemieckiej, działający w konspiracji teatr wystawił 11 premier, a na jego widowni zasiadali m.in. Juliusz Osterwa czy prof. Stanisław Pigoń. Jednym z czołowych aktorów tej sceny był Karol Wojtyła, który zagrał m.in. w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, w "Portrecie artysty" według poezji Cypriana Kamila Norwida i "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza. Ostatnim spektaklem, w którym wystąpił Karol Wojtyła, był "Samuel Zborowski" Juliusza Słowackiego. Dla przyszłego Papieża ważniejsze okazało się jednak powołanie do kapłaństwa i służba Bogu i ludziom, ale teatr i słowo, które stanowiło główny nośnik treści, wciąż było dla Niego ważne. Zresztą Karol Wojtyła sam stał się mężem słowa, z którym wcześniej się mierzył jako aktor, a którym później przyciągał ludzi do Boga jako Następca św. Piotra. Repertuar Teatru Rapsodycznego opierał się głównie na dziełach polskiego romantyzmu. Teatr, który był solą w oku władzom komunistycznym, uznającym jedynie słuszną linię artystyczną teatru realizmu socjalistycznego, funkcjonował, z przerwami, do 1967 roku. Przez cały czas ks. Karol Wojtyła utrzymywał kontakt z teatrem i jego zespołem. Bywał na przedstawieniach, pisał o teatrze, odprawiał Msze św. za aktorów, z którymi często się spotykał. Tych więzi nie zerwał również, kiedy został Papieżem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji