Artykuły

Gdynia. Znalezisko na placu budowy Muzycznego

W trakcie rozbudowy Teatru Muzycznego w Gdyni jedna z koparek wykonujących swoje czynności pod foyer Dużej Sceny dokopała się do aktu erekcyjnego z 30 kwietnia 1972 roku.

Stalowa tuba zawierała uroczysty akt erekcyjny pod budowę siedziby Teatru, monety z tamtego czasu i wydania codziennych gazet: Dziennika Bałtyckiego, Głosu Wybrzeża oraz Wieczoru Wybrzeża.

Muzyczny w Gdyni, po prostu Muzyczny Teatr Baduszkowej Danuta Baduszkowa kobieta - instytucja. Kiedy w 1957 roku przyjechała na Wybrzeże wraz z Wacławem Śniadym i Stanisławem Ptakiem, zapewne mało kto przypuszczał, że to właśnie jej nazwisko na trwałe zwiąże się z dziełem, któremu dali początek.

W 1958 roku narodził się Teatr Muzyczny, dla odmiany w Gdańsku, w którego nazwie Gdynia pojawiła się dopiero pięć lat później. Pierwsza gdyńska siedziba Muzycznego znajdowała się przez dwadzieścia lat przy ul. Bema 26, gdzie obecnie działa Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza.

Gdyńskiemu teatrowi brakowało jednak nowoczesnej sceny, widowni i zaplecza, o tym Danuta Baduszkowa myślała bardzo wcześnie. Zabiegała o nowy obiekt u władz, darzących ją po 25 latach pracy artystycznej coraz większym szacunkiem. Była konsultantem Ministra Kultury i Sztuki.

W 1972 roku wmurowała kamień węgielny pod budowę obecnego gmachu na Placu Grunwaldzkim i nadzorowała osobiście każdy etap jego budowy. W międzyczasie w starym budynku przy ul. Bema szkoliła zespół i przygotowywała nowe premiery.

Danuta Baduszkowa pod koniec lat siedemdziesiątych walczyła ze śmiertelną chorobą. Jednak jej niezwykły hart ducha, charakter i osobowość powodowały, że nie dawała po sobie tego poznać i pracowała do samego końca. W surowych murach nowego gmachu zdążyła jeszcze wyreżyserować spektakl dla telewizji. Zmarła 15 grudnia 1978 roku. Pół roku później zainaugurowano działalność nowoczesnego obiektu pod Kamienną Górą, którego powstanie jej zawdzięczmy.

Gdynia otrzymała nowy, wspaniały gmach teatralny, zaprojektowany przez architektów Daniela Olędzkiego i Józefa Chmiela z Politechniki Gdańskiej. Gmach był tak wielki, że urbaniści musieli poświęcić na jego lokalizację fragment ulicy Sienkiewicza, którą wjeżdżało się na Kamienną Górę i część Placu Grunwaldzkiego. Równolegle obok budowano Hotel "Gdynia", więc krajobraz tej części śródmieścia uległ istotnym zmianom.

W lutym 1979 roku władze województwa dyrekcję teatru powierzyły Andrzejowi Cybulskiemu, a uroczystego otwarcia nowej sceny dokonano 21 lipca. Teatr Muzyczny przeniósł się do nowego gmachu i w nim rozpoczął sezon artystyczny 1979/80.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji