Artykuły

Kraków. Jubileusz Mariana Cebulskiego

W środę, podczas spektaklu "Ożenku", Teatr Słowackiego uczci jubileusz 85-lecia Mariana Cebulskiego. Chociaż urodziny artysta obchodził w marcu, to ostatni pokaz "Ożenku" zostanie poświęcony właśnie Cebulskiemu, który występuje w nim jako Stiepan.

Artysta otrzyma też list gratulacyjny od ministra kultury w dowód uznania za 65 lat występów deskach Teatru Słowackiego. Do tej pory stworzył w nim około 150 ról, a w sumie liczba jego kreacji dobija do 200!

Według anegdoty, którą przytacza w swych wspomnieniach Kazimierz Targosz, w wiadomość, że Cebulski będzie grał w Teatrze Słowackiego, jego matka najpierw nie uwierzyła. Gdy pokazał jej angaż na piśmie, pobiegła do kościoła się pomodlić.

Od dziecka, kiedy to występował w wojskowym teatrze amatorskim, prowadzonym przez swego ojca, zdobywał pierwsze szlify sceniczne. Później przyszedł czas na teatr podziemny. W 1942 r. za, namową twórców Krakowskiego Teatru Podziemnego Adama Mularczyka i Wiktora Sadeckiego, dołączył do ich zespołu. W 20 zakonspirowanych teatrach pracowało blisko 100 osób, wśród których znaleźli się profesorowie, literaci, aktorzy i miłośnicy teatru. To tam występowali: Marian Friedman, Wiesław Gorecki, Tadeusz Kwiatkowski, Juliusz Kydryński, Jerzy Merunowicz, Halina Mikołajska czy Jerzy Passendorfer. 16 przedstawień, w tym osiem premier, zobaczyło wówczas 2000 widzów.

Kiedy w styczniu 1945 r. powstało Studio Aktorskie przy Starym Teatrze, Cebulski trafił tam wraz z innymi, wybitnymi artystami. Marta Stebnica, cytowana przez Targosza, wspomina: - Zapamiętałam Mariana z tamtego okresu jako niesłychanie napalonego na teatr, na granie, jakby świat inny nie istniał. Cebulski trafił następnie do Teatru im. Wojska Polskiego, a w latach 1946-1947 (aż do czasu rozwiązania) występował w Teatrze Powszechnym TUR (Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego). Wreszcie na całe życie związał się z Teatrem im. Słowackiego.

Nie tylko występom teatralnym Cebulski zawdzięcza swoją popularność. Przez kilka lat występował na estradach z Wiktorem Sadeckim jako jeden z braci Gzymsików oraz brał udział we wszystkich programach kabaretu Jama Michalika.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji