Artykuły

Testament Sixta

10 listopada w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbędzie się premiera sztuki "Testament Teodora Sixta". To wyjątkowy spektakl o dwóch miastach i rzece, czyli o... Bielsku-Białej!

Akcja toczy się w dwóch planach czasowych. Głównym bohaterem części współczesnej jest Reżyser-rutyniarz, który przyjeżdża do Bielska-Białej wykonać przyjęte zlecenie, czyli stworzyć sztukę o mieście. Wykonując swoją pracę spotyka między innymi emerytowanego dyrektora fabryki włókienniczej, likwidatora ostatniej firmy z tej właśnie branży, pracownice hipermarketów i tajemniczą postać Tkacza.

Część wydarzeń spektaklu rozgrywa się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Artur Pałyga nie kryje, iż nieprzypadkowo wybrał właśnie ten okres. Jego zdaniem Bielsko przeżywało wówczas tak wspaniały czas, że można nawet mówić o złotym wieku miasta leżącego nad Białą. To wtedy właśnie, niczym grzyby po deszczu, wyrastały w Bielsku i Białej włókiennicze fabryki, a bogaci mieszczanie budowali piękne wille i kamienice, które stoją do dziś. - Bielsko stało się wówczas czymś w rodzaju ziemi obiecanej, gdzie bardzo szybko można było dojść do dużych pieniędzy. I tak chyba postrzegał to miasto Teodor Sixt - mówi Artur Pałyga. Informuje on, że tytułowy bohater jego sztuki pochodził z Niemiec, z rodziny nauczycielskiej. Nad Białą na mieszczańskie salony wszedł dzięki małżeństwu z córką miejscowego fabrykanta. Bez wątpienia był człowiekien bogatym. Ale źródło jego fortuny to już tajemnica. Po Bielsku krążyły plotki, że miał sieć... domów publicznych! Albo, że handlował bronią. Najprawdopodobniej jednak swój majątek Sixt zawdzięczał grze na wiedeńskiej giełdzie. Ponieważ nie miał dzieci, piękną willę w testamencie zapisał miastu, które w zamian miało się opiekować jego grobem. Dziś w tym budynku mieści się rektorat Akademii Techniczo-Humanistycznej. W gmachu tym pracuje też... Artu Pałyga!

Dla czytelników, którzy jakc pierwsi zgłoszą się 10 listopada o 15.30 w dziale marketingu nasze redakcji (III p.) z aktualnym numerem "Kroniki" oraz dowodem tożsamości i odpowiedzą poprawnie na pytanie: przy jakiej ulicy znajduje się willa Teodora Sixta? mamy dwuosobowe imienne zaproszenie na premierę oraz po dwa dwuosobowe imienne zaproszenia na spektakle grane 11 i 12 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji