Artykuły

Legnica. Nauczą, jak kręcić bajki

Letnia Akademia Filmowa, impreza dedykowana sztuce animacji, świętuje jubileusz 20-lecia. Z tej okazji do Legnicy przyjeżdżają wybitni polscy reżyserzy i scenarzyści, m.in. Witold Giersz, twórca przygód misia Colargola Tadeusz Wilkosz, a także Stanisław Lenartowicz -autor polskiej wersji "Ulicy Sezamkowej".

Legnicka Akademia to przede wszystkim cykl warsztatów, w ramach których znani reżyserzy i akademiccy wykładowcy dzielą się wiedzą i pasją z młodymi filmowcami.

Impreza co roku przyciąga dziesiątki młodych miłośników animacji. Śledząc historię i popularność Akademii, trudno uwierzyć, że nikt nie chciał zorganizować jej pierwszej edycji. Ministerstwo Kultury rozesłało propozycję do kilkunastu instytucji i domów kultury w całym kraju (m.in. do Poznania, Wrocławia i Krakowa), ale z każdej przyszła odmowa.

- Przedsięwzięcie wydawało się dość ryzykowne. W tym czasie tego rodzaju warsztaty odbywały się z myślą o profesjonalistach, a te miały być pierwszymi w kraju skierowanymi do amatorów. Projekt wymagał nie tylko funduszy, zaplecza technicznego, ale również specjalistów w dziedzinie animacji -tłumaczy Anna Lemanowicz-Sosnowska, rzecznik prasowy LAF.

Organizacji podjął się legnicki reżyser i animator Julian Zawisza. Kontaktował się z najważniejszymi filmowcami i namawiał ich na przyjazd. Na początku udało mu się sprowadzić do Legnicy reżysera łódzkiego studia filmowego Se-ma-for Daniela Szczechurę i profesora sztuk filmowych Janusza Marię Tylmana (ten ostatni przyjechał na jedną z edycji LAF, zamiast świętować z małżonką rocznicę ślubu).

W pierwszej edycji udział wzięły tylko 33 osoby, ale sama idea bardzo spodobała się zarówno wykładowcom, jak i młodym ludziom, z roku na rok zyskując kolejnych stałych bywalców.

- Bo to wyjątkowa okazja, by przez kilkanaście dni tworzyć pod okiem najlepszych. W tym roku swoją obecność zapowiedzieli m.in. mistrz animacji Witold Giersz, twórca przygód misia Colargola Tadeusz Wilkosz, a także Stanisław Lenartowicz, autor polskiej wersji "Ulicy Sezamkowej", oraz reżyser Janusz Tylman -mówi Lemanowicz-Sosnowska.

Podczas tegorocznej edycji LAF uczestnicy nauczą się, jak zbudować filmowy plan oraz jak wykonywać i animować lalki. Każdy stworzy krótki, kilkuminutowy film, który zostanie udźwiękowiony. - Zgłosić może się każdy, bez względu na wiek. To ostatnia chwila na przesłanie zgłoszenia.

Lemanowicz-Sosnowska: - Najmłodsza uczestniczka warsztatów miała zaledwie cztery lata. Julka Zielińska przy pomocy rodziców stworzyła krótki film o dobrym smoku. Jej dzieło obejrzeć można na kanale festiwalu w serwisie YouTube.

Filmy, które powstały podczas warsztatów, wyświetlane były m.in. na festiwalach filmowych w Los Angeles i Tokio. Prezentowane były również podczas Światowej Wystawy Expo w Hanoverze.

Część warsztatowa to ważny, ale niejedyny element Akademii. Kino Piast zaprasza najmłodszych na tradycyjne poranki filmowe. To okazja, by na dużym ekranie obejrzeć przygody kultowych bohaterów z bajek Tadeusza Wilkosza, takich jak Smok Barnaba czy Pingwin Pik Pok.

Dla starszej publiczności wyświetlony zostanie "Las" Piotra Dumały, "Walc z Baszirem", czyli animowany izraelski film o wojnie w Libanie, oraz "Droga na druga stronę". Ten ostatni film to historia Claudiu Crulica, rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował w ten sposób przeciwko wątpliwym przesłankom swojego zatrzymania.

W czwartek wernisaż wystawy "I LAF animowany świat". Na wystawie ekspozycji obok fotosów, projektów, dekoracji i lalek prezentowane będą filmy oraz fragmenty scenografii.

Ciekawie zapowiada się też widowisko multimedialne "Bromba i ", oparte na powieści Macieja Wojtyszki. Podczas widowiska teksty będzie czytał Przemysław Bluszcz, a materiały wideo to fragmenty filmów animowanych o Brombie w reż. Wojtyszki. Muzykę do projektu przygotowała warszawska formacja Mitch & Mitch. Koncert w piątek w Teatrze im. Modrzejewskiej. Początek o godz. 20.

Letnia Akademia Filmowa w Legnicy potrwa od 15 do 25 sierpnia. Udział w warsztatach to koszt od 100 do 440 zł. Karta zgłoszeniowa i więcej informacji na www.laf.art.pl oraz www.lck.art.pl .

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji