Artykuły

Edynburg. Nagroda Fringe First dla Teatru Pieśń Kozła

Inscenizacja "Pieśni Leara" awangardowego, wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła została w piątek wyróżniona prestiżową nagrodą Fringe First za najbardziej innowacyjne inscenizacje teatralne dorocznego festiwalu teatralnego w Edynburgu.

Nagroda przyznawana przez dziennik "The Scotsman" uważana jest za odpowiednik europejskiego, teatralnego Oskara. W 1995 r. nagrodę Fringe uzyskał poznański teatr Biuro Podróży za "Carmen Funebre".

Nagroda przyznawana przez dziennik "The Scotsman" uważana jest za odpowiednik europejskiego, teatralnego Oskara. W 1995 r. nagrodę Fringe uzyskał poznański teatr Biuro Podróży za "Carmen Funebre".

Teatr Pieśń Kozła został uhonorowany w Edynburgu dwiema dalszymi nagrodami: "Special Prize of Music Theatre" (specjalna nagroda za muzyczne przedstawienie teatralne) oraz nagrodą "Herald's Archangel" (skrzydlatej statuetki archanioła) przyznawaną przez szkocki dziennik "The Herald".

Nagroda "Herald's Archangel" przyznawana jest jedynie trzem spektaklom na Fringe'u i uchodzi nawet za bardziej prestiżową niż Fringe First.

"Pieśni Leara" to także najwyżej oceniony spektakl w rankingach krytyków teatralnych prowadzonych przez magazyn kulturalny "The List". Spośród ok. 3 tys. spektakli prezentowanych na Fringe'u "Pieśni Leara" zdobyły najwięcej gwiazdek. Najwyższe oceny pięciu gwiazdek przyznały spektaklowi m.in. "Herald", "Scotsman" i "The List".

TPK, który wypracował własną, charakterystyczną estetykę i nawiązuje do tradycji teatru Jerzego Grotowskiego, wystawiał w Edynburgu dwie inscenizacje oparte na tragediach Williama Szekspira: "Makbeta" i "Pieśni Leara".

W nowatorskiej inscenizacji "Pieśni Leara" reżyserowanej przez Grzegorza Brala dialogi są zastąpione cyklem pieśni, tworzących razem swoiste oratorium. Każda z 12 pieśni jest osobnym przedstawieniem, a wszystkie razem składają się na całość spektaklu. Autorami pieśni są Jean-Claude Acquaviva z francuskiej Korsyki i Maciej Rychły - kompozytor i multiinstrumentalista z Polski.

Aktorzy odgrywają kluczowe sceny z Króla Leara opowiadając o jego losie z pomocą gestów, słów i muzyki. "Pieśni Leara" to - jak uważają krytycy - wciąż ewoluujący projekt twórczy i badawczy, w którym widz czuje się elementem intymnego procesu artystycznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji