Artykuły

Częstochowa. Nagroda miasta Częstochowy dla Ewy Agopsowicz-Kuli

Wręczone zostały tradycyjne już nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. W kategorii "teatr i film" doceniono całokształt osiągnięć w dziedzinie sztuki scenicznej Ewy Agopsowicz-Kuli, aktorki Teatru im. Mickiewicza.

Trzydniowe, jubileuszowe Dni Częstochowy już za nami. Dla mieszkańców miasta zaśpiewały m.in. Kora i Sylwia Grzeszczak. Nagrody odebrali lokalni twórcy i animatorzy kultury. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych

20. Dni Częstochowy wystartowały w piątek z dużym rozmachem. Imprezę zorganizowano w dzielnicy Północ, na błoniach za pętlą tramwajową.

Na scenie zaprezentowali się m.in. siatkarze Wkręt-Metu AZS-u Częstochowa z powracającymi do składu Dawidem Murkiem i Andrzejem Stelmachem. Koncertowy wieczór rozpoczęła częstochowska grupa Shamboo, legenda lokalnej sceny lat 80. Panowie dali czadu, serwując sporą dawkę punk-rocka, albo jak sami określają rock-punka. Po nich na scenie pojawiła się najpopularniejsza obecnie popowa wokalistka - Sylwia Grzeszczak z zespołem. Artystka, której debiutancki solowy krążek "Sen o przyszłości" pokrył się podwójną platyną, pokazała, że ma doskonały kontakt z publicznością. W tłumie dostrzec można było liczne transparenty "Kochamy Cię, Sylwia". Podczas jej koncertu częstochowscy fani usłyszeli i odśpiewali z wokalistką m.in. "Karuzelę" czy "Małe rzeczy".

- Dla takich chwil warto żyć - mówiła, kończąc występ, Grzeszczak.

Na finał pojawiła się największa i najbardziej oczekiwana gwiazda piątkowej imprezy - Kora, która udowodniła, że w pełni zasługuje na tytuł ikony polskiego rocka. Przywitała "Bombową Częstochowę" i zaczęła koncert mocnym, muzycznym akcentem: "Zdradą" pochodzącą z albumu "Nocny patrol" Maanamu. Piosenki legendarnej grupy kilkakrotnie powracały tego wieczora. Starsze kawałki artystka przeplatała najnowszym z solowego krążka "Ping Pong". Występ Kory, na którym bawiło się kilkanaście tysięcy osób, był zdecydowanie najmocniejszym punktem piątkowej imprezy.

W piątek rozstrzygnięto również miejski konkurs na najładniej ukwiecony balkon. Dwie pierwsze nagrody trafiły do mieszkańców ulicy Pużaka: Krystiana Kowalika oraz Adama Maruszczyka. Wręczone zostały także tradycyjne już nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. W kategorii "teatr i film" doceniono całokształt osiągnięć w dziedzinie sztuki scenicznej Ewy Agopsowicz-Kuli, aktorki Teatru im. Mickiewicza. Ewa Powroźnik (prezes Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza) wyróżniona została za promocję sztuk plastycznych i wspieranie młodych twórców. Z kolei w kategorii "literatura i historia" doceniono całokształt działalności twórczej Zbisława Janikowsiego (autora książki "Częstochowa między wojnami"). Nagrodzony został także częstochowski instrumentalista Jarosław Woszczyna (za całokształt działalności kompozytorskiej i wykonawczej). Z kolei Jacenty Dędek, fotoreporter współpracujący m.in. z "National Geographic", został doceniony za działalność artystyczną w dziedzinie fotografii. Prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk wręczył także statuetkę Mecenas Kultury 2012, która trafiła do rąk dyrektora firmy ORBIS SA Oddział Hotel Mercure-Patria Krzysztofa Tuszyckiego.

Kolejne dni Dni Częstochowy również obfitowały w ciekawe atrakcje: Jurajski Jarmark Staroci, Jarmark Kapel Podwórkowych, Częstochowski Rajd Pojazdów Zabytkowych. W kinie Iluzja wyświetlono film dokumentalny "Częstochowa 1962", a mamy i dzieciaki bawiły się podczas akcji "Jestem matką, żoną i... kobietą".

Święto miasta zakończyło nabożeństwo w intencji Częstochowy na jasnogórskich błoniach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji