Artykuły

Kalisz. Będą czytać "Pana Tadeusza"

W sobotę, 8 września w trzydziestu dwóch polskich miastach odbędzie się publiczne czytanie "Pana Tadeusza" Mickiewicza.

Akcję zainicjował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, aby popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty.

Publiczne czytanie i słuchanie opowieści o minionych czasach nawiązuje do tradycji historii mówionej, która wśród odbiorców pielęgnowała poczucie wspólnoty. Wybór dzieła nie jest przypadkowy. W tym roku mija bowiem dwieście lat od ostatniego zajazdu na Litwie, czyli roku 1812, w którym wieszcz zakończył akcję swojej epopei.

Prezydent Kalisza, Janusz Pęcherz, zaprasza wszystkich chętnych do wysłuchania interpretacji poematu. Organizatorem całodniowej imprezy kulturalnej jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka, wspierana przez Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki oraz Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego. Kaliszanie będą mogli spotkać się i wysłuchać dwunastu ksiąg na dziedzińcu Ratusza, od godziny 10.00 bądź - w przypadku niesprzyjającej aury - w Sali Recepcyjnej.

Dodatkowe nagłośnienie pozwoli na wysłuchanie poematu również mieszkańcom i turystom przebywającym na kaliskiej starówce, których na dziedziniec zapraszać będą przebrani w stroje historyczne uczniowie szkół średnich.

Na rozpoczęcie obejrzymy uroczystego POLONEZA w wykonaniu Teatru Pieśni i Tańca "Patrimonium" z Młodzieżowego Domu Kultury.

Poszczególne księgi będą odczytywać aktorzy kaliskiej sceny:

Księga I: Gospodarstwo - Maciej Grzybowski

Księga II: Zamek - Lech Wierzbowski

Księga III: Umizgi - Marcin Trzęsowski

Księga IV: Dyplomatyka i łowy - Szymon Mysłakowski

Księga V: Kłótnia - Michał Wierzbicki

Księga VI: Zaścianek - Wojciech Masacz

Księga VII: Rada - Jacek Jackowicz

Księga VIII: Zajazd - Zbigniew Antoniewicz

Księga IX: Bitwa - Michał Grzybowski

Księga X: Emigracja. Jacek - Adam Szymański

Księga XI: Rok 1812 - Remigiusz Jankowski

Księga XII: Kochajmy się! - Małgorzata Kałędkiewicz

Przed rozpoczęciem czytania Księgi IX na Głównym Rynku odbędzie się krótki pokaz Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, zwieńczony salwą z armaty.

Deklamacje poematu przeplatane będą krótkimi utworami muzycznymi nawiązującymi do klimatu epoki. Poza tym, w holu ratuszowym wyeksponowane zostaną najciekawsze wydania Mickiewiczowskiej epopei, znajdujące się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. lwowskie wydanie z 1888 roku, piękną publikację w bordowej oprawie skóropodobnej ze złoceniami z roku 1959, aż po współczesne audiobooki. Na uwagę zasługuje hanowerskie wydanie Pana Tadeusza w języku polskim z 1945 roku, wydrukowane Nakładem Polskiego Związku Wychodźstwa Przymusowego, gdzie wśród ilustratorów odnajdujemy Asnykowca, Stanisława Masłowskiego.

Z szacunków organizatorów wynika, że trzeba być gotowym na około dwanaście godzin czytania, a to oznacza, że 8 września będzie dniem z Panem Tadeuszem. Słuchacze, którzy przybędą na dziedziniec w ubiorach historycznych, otrzymają w upominku egzemplarz Pana Tadeusza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji