Artykuły

Wrocław. Sobota z "Panem Tadeuszem"

Minęły ponad dwa wieki, odkąd szlachcice spotkali się podczas ostatniego zajazdu na Litwie, a pan Tadeusz poznał Zosię. Aby to uczcić, ponad 30 polskich miast weźmie udział w ogólnopolskiej inicjatywie Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza".

Wrocław zajmuje szczególne miejsce wśród miast zaangażowanych w inicjatywę, bo to w Ossolineum znajduje się rękopis "Pana Tadeusza". Wystawę, która jest poświęcona Mickiewiczowskiej epopei narodowej, można oglądać w Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6), a od dzisiaj do skrzynek bookcrossingowych na Rynku i Pergoli oddać możemy nasze niepotrzebne egzemplarze poematu, które przecież przeczytać mogą kolejne osoby.

Natomiast czytanie "Pana Tadeusza" zajmie w niedzielę plenerową Scenę Letnią Teatru Lalek od godz. 14. Nieprzerwanie przez pięć godzin będzie można posłuchać wybranych fragmentów czytanych przez aktorów związanych z Teatrem Muzycznym "Capitol". Usłyszymy Mariusza Kiljana, Magdalenę Kumorek, Elżbietę Romanowską, Marka Kocota, Tomasza Schimscheinera.

Czytać też będzie Konrad Imiela, dyrektor teatru reżyserujący spektakl: - Postawiłem na młodych aktorów, choć nie kojarzy się ich z klasyką. "Pan Tadeusz" to świetny tekst do czytania dla aktora, więc wszyscy będziemy mieć frajdę.

Na każdą z dwunastu ksiąg artyści poświęcą około 25 minut. W tle będzie pobrzmiewała muzyka grana na żywo. Zaaranżuje ją Paweł Romańczuk, lider grupy Małe Instrumenty.

Aby usłyszeć fragmenty dzieła, nie trzeba jednak będzie siedzieć na widowni, bo dźwięk ze sceny sączyć się będzie z głośników w całym Ogrodzie Staromiejskim. W razie niesprzyjającej aury czytanie przeniesie się do budynku teatru (pl. Teatralny 4).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji