Artykuły

Śląskie. Narodowe czytanie "Pana Tadeusza"

Muzeum Śląskie, Biblioteka Śląska, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie - włączają się w akcję czytania "Pana Tadeusza".

W tym roku mija 200 lat od okresu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza zatytułowanego "Pan Tadeusz". Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". Akcja ta otwiera zarazem cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbędzie się 8 września 2012 roku w dziesiątkach miejscowości z udziałem tysięcy ludzi na terenie całego kraju.

Tego dnia spotykamy się, by wspólnie od rana do wieczora obcować z wielkim dziełem, wysłuchując wszystkich dwunastu ksiąg poematu.

W Warszawie w Parku Saskim "Narodowe czytanie Pana Tadeusza" zainicjuje prezydent Bronisław Komorowski.

Do akcji w Województwie Śląskim włączyły się m.in. Bielsko-Biała (pl. Chrobrego i Książnica Beskidzka, ul. Podcienie 9.), Częstochowa (Park im. Stanisława Staszica), Katowice ( 2. Targi Książki w Katowicach, Hala Widowiskowo-Sportowa SPODEK, Al. Wojciecha Korfantego 35 i Muzeum Śląskie w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 3) oraz Pszczyna (Muzeum Zamkowe w Pszczynie, ul. Brama wybrańców 1).

Także wojewódzkie jednostki kultury organizują "Narodowe czytanie Pana Tadeusza".

Czytanie w Koszęcinie odbędzie się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" (sala Widowiskowa Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej), w godzinach od 12:00 do 18:00. Spotkanie poprowadzi Danuta Lubina - Cipińska. W programie także fragmenty spektaklu baletowego "Listy Georges Sand" (reż. Michał Zubkov), w wykonaniu tancerzy Krakowskiej Akademii Tańca, do muzyki Fryderyka Chopina i Erika Satie. Utwory Fryderyka Chopina, na fortepianie zagra także Przemysław Winnicki. O godz. 18:00 uczestników spotkania zaprosimy do wspólnego poloneza.

W Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie na wszystkich zwiedzających chętnych do odczytania fragmentu poematu będzie czekał piękny, wydany w 1950 r. ilustrowany egzemplarz dzieła. Każdy uczestnik "Narodowego czytania" otrzyma informator Muzeum opatrzony okolicznościową pieczątką. Opieczętowane zostaną również wszystkie przyniesione egzemplarze Pana Tadeusza.

W Muzeum Śląskim w Galerii Malarstwa Polskiego usłyszymy fragmenty poematu będące komentarzem do dzieł pejzażowych. Strofy Adama Mickiewicza odczyta aktor Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach Wiesław Kupczak. Wstęp wolny.

W Bibliotece Śląskiej będzie prezentowane nagranie fragmentów poematu w interpretacji red. Marii Kempińskiej (Polskie Radio Katowice). W holu będzie można także obejrzeć wystawę, na której przedstawione zostały m.in.: podobizna rękopisu dzieła, faksymile pierwszego paryskiego wydania z 1834 roku oraz pierwsze polskie wydanie z 1858 roku (jako trzeci i czwarty tom Pism Adama Mickiewicza), jak również inne edycje "Pana Tadeusza" z lat 1868-2010.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji