Artykuły

Wrocław. Polska premiera Pieśni Leara

Nagrodzony aż trzema prestiżowymi nagrodami na Fringe Festival w Edynburgu spektakl "Pieśni Leara" już 28 września będzie miał swoją polską premierę we Wrocławiu. Warto zobaczyć sztukę, o której zagraniczni krytycy napisali, że już teraz spektakl ten przeszedł do legendy.

Teatr Pieśń Kozła już kilkukrotnie urzekał międzynarodową publiczność najważniejszego festiwalu teatralnego świata. Ten rok przyniósł jednak zespołowi z Wrocławia szczególne laury. Zachwycali się nim krytycy z "Guardian", "The Herald", czy "The Scotsman". Grupa otrzymała nagrodę Scotsman Fringe First, a także Herald Archangel i specjalne wyróżnienie Musical Theatre Matters Award. Bilety na przedstawienia wyprzedawały się błyskawicznie, a spektakle kończyły się owacjami na stojąco. Międzynarodowy sukces najjaskrawiej obrazuje jednak pierwsza pozycja Pieśni Leara w rankingu prowadzonym przez magazyn kulturalny "The List", w którym publikowane jest zestawienie recenzji wszystkich krytyków i tworzony jest ranking najlepszych wydarzeń. Wrocławski teatr zwyciężył w nim, pokonując ponad 2600 spektakli prezentowanych w Edynburgu. To niebywałe wyróżnienie dla Wrocławia, który już teraz potwierdza, że zasługuje na miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

"Pieśni Leara" nie są linearną opowieścią, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Zespół pod okiem Grzegorza Brala, reżysera spektaklu, skoncentrował sie na wyborze kluczowych scen z Króla Leara, które stanowiły inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki. Każda pieśń jest tu punktem wyjścia do kolejnego "dramatycznego poematu". W spektaklu muzyka (skomponowana przez Jean-Claude Acquaviva i Maciej Rychłego) staje się rzeczywistą postacią lub zdarzeniem, kreatorem emocji, tworzy relacje międzyludzkie.

Prace nad "Pieśniami Leara" trwały około 1,5 roku. Przez ten okres tworzona była podstawowa struktura spektaklu, sztuka dojrzewała, ewoluowała. - Ten etap zakończył się tuż przed Edynburgiem, publiczność mogła więc zobaczyć spektakl w jego pełnej formie, ale nadal traktujemy go jako dzieło otwarte - komentuje Grzegorz Bral. Tę dojrzałą już formę spektaklu polska publiczność będzie mogła zobaczyć we Wrocławiu w Teatrze Pieśni Kozła 28, 29 oraz 30 września, zawsze o godzinie 19:00. Na scenie zobaczymy międzynarodowy zespół aktorski: Annę Zubrzycki, Anu Salonen, Monikę Dryl, Juliannę Bloodgood, Emmę Bonnici, Kacpra Kuszewskiego, Gabriela Gawin, Rafała Habla, Ewana Downie, Iana Morgana oraz muzyka Macieja Rychłego.

Polska premiera będzie miała miejsce we Wrocławiu, z którego to miasta wywodzi się Teatr Pieśni Kozła. Grzegorz Bral podkreśla właśnie rolę miasta w zdobyciu nagrody. - We Wrocławiu władzom zależy na tym, abyśmy realizowali teatr zgodny z naszą wizją. Pielęgnujemy więc to jacy jesteśmy. Jest to więc w pewnym sensie nagroda dla polityki kulturalnej miasta, która umożliwia tworzenie teatru, który magnetyzuje światową publiczność - podkreśla Grzegorz Bral.

Nagrody z Edynburga oznaczają dla Teatru nie tylko prestiż, ale otwierają przez nim drzwi na świat i dają możliwość podzielenia się polską sztuką z szeroką, międzynarodową publicznością. Polska premiera to nie jedyne plany wrocławskiego zespołu. Otrzymał on już zaproszenia do Australii, Turcji oraz na różne festiwale szekspirowskie na świecie. W październiku Teatr Pieśń Kozła występować będzie z Macbeth`em na międzynarodowym festiwalu teatralnym CERVANTINO w Guanajuato (Meksyk).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji