Artykuły

Gdańsk. Performance dla Grassa

Podczas czwartej edycji festiwalu Grassomania zobaczymy wyłącznie sztukę performance. Miejscem wszystkich artystycznych prezentacji będzie Wrzeszcz, dzielnica, gdzie urodził się i wychował Günter Grass a tematem tegorocznej imprezy - niepamięć.

Festiwal Grassomania, którego pomysłodawcą jest Gdańska Galeria Miejska, to impreza, podczas której artyści przedstawiają projekty odnoszące się do wątków z twórczości urodzonego w Gdańsku pisarza. W tym roku festiwal odbędzie się po raz czwarty. W poprzednich latach zdarzało się, że Grass gościł na imprezie poświęconej jego twórczości. Tym razem pisarz na Grassomani jednak się nie pojawi - był w Gdańsku kilka miesięcy temu, wziął wówczas udział w wernisażu swojej wystawy w galerii grassowskiej i obejrzał spektakl "Idąc rakiem" w reżyserii Krzysztofa Babickiego, wystawiany na "Darze Pomorza" w Gdyni. Tegoroczny Festiwal Grassomania potrwa od czwartku do niedzieli.

- Jak co roku temat festiwalu Grassomania swobodnie nawiązuje do wątków z twórczości Grassa - tłumaczy Maria Sasin, kuratorka festiwalu. - Tym razem poprosiliśmy artystów, by przygotowali prace odwołujące się do hasła "niepamięć". W książkach Grassa ten wątek nieustannie powraca, pisarz stara się nam przywracać pamięć o tym jaki był dawniej Gdańsk, kim byli jego mieszkańcy, jakie relacje między nimi panowały.

W poprzednich latach podczas Grassomani odbywały się wystawy, koncerty i akcje literackie. W tym roku zobaczymy wyłącznie sztukę performance.

- Ten rodzaj sztuki wydał mi się adekwatny do tematu związanego z niepamięcią - mówi Maria Sasin. - Performance z założenia jest ulotny, stara się uchwycić niuanse z pogranicza świadomości i podświadomości, w symboliczny sposób nadaje znaczenie różnym wydarzeniom i postaciom. Zaprosiliśmy do udziału w festiwalu artystów z różnych pokoleń,, których performance zakorzenione są w różnych sposobach uprawiania sztuki na żywo.

Podczas tegorocznej Grassomani zobaczymy m.in. projekt Ewy Zarzyckiej, która w swojej sztuce łączy codzienność z medytacją filozoficzną. Ewa Świdzińska w swoich pokazach odnosi się zazwyczaj do problemów współczesnej kobiety, jej uwikłań i dylematów, wykorzystuje przy tym proste środki, gesty i zmysłowe "kobiece" rekwizyty. Angelika Fojtuch często stawia widza w sytuacji, w której jest on zmuszony zająć stanowisko - będzie to zapewne jedyny pokaz, w którym publiczność może być zaangażowana w akcję artystyczną. Do Gdańska przyjedzie również Dietmar Schmale - niemiecki artysta, który już raz prezentował w Gdańsku swój projekt, polegający na... sprzątaniu polskich mieszkań. I tym razem jego realizacja nawiązywać ma do życia codziennego. Na Grassomani zaprezentuje się też Leon Dziemaszkiewicz, znany z pokazów o specyficznym, teatralnym charakterze.

- Wydaje mi się, że sztuka performance powinna być bliska Grassowi - przekonuje Maria Sasin. - Niejednokrotnie wypowiadał się on pozytywnie na temat eksperymentów młodych twórców. Niektóre wątki jego twórczości też wydają się bliskie tego rodzaju działaniom - weźmy choćby kontrowersyjny wiersz, w którym krytykuje politykę Izraela wobec Iranu, który miał charakter manifestu.

Organizatorzy Grassomani zastrzegają, że ze względu na charakter sztuki performance, na festiwalowe wydarzenia wstęp będą miały osoby powyżej szesnastego roku życia. Ale w ramach imprezy w sobotę, w galerii grassowskiej przy ul. Szerokiej w Gdańsku, odbędą się również warsztaty dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Praca, które tam powstanie - ceramiczna płaskorzeźba - zostanie wysłana później Günterowi Grassowi jako prezent urodzinowy - pisarz kończy w tym roku 80 lat.

Program Festiwalu Grassomania

Wstęp wolny - od 16 lat

Czwartek, 27.09, godzina 18.00

Cafe Fikcja, antresola, ul. Grunwaldzka 99/101, Gdańsk-Wrzeszcz, wykład: Janusz Bałdyga "Perfomance - sztuka przestrzeni granicznych"

Piątek 28.09, godzina 18.00 - 19.30

Biblioteka Tańca, siedziba teatru Dada von Bzdülow, ul. Grunwaldzka 44, Gdańsk-Wrzeszcz, rozpoczęcie festiwalu, performance: Ewa Zarzycka, Janusz Bałdyga

godzina 20.00 - 20.30

Park vis a vis Teatru Miniatura przy ul. Jana Uphagena, Gdańsk-Wrzeszcz, performance: Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz

godzina 21.00 - 22.00

Kolonia Artystów, ul. Miszewskiego 18, Gdańsk-Wrzeszcz, performance: Angelika Fojtuch, Wojciech Zamiara

Sobota, 29.09, godzina 15.00 - 20.00

Dawny salon Plusa, pod Cafe Fikcja, Grunwaldzka 99/101, Gdańsk-Wrzeszcz, performance: Dietmar Schmale

godzina 18.00 - 19.30

Biblioteka Tańca, siedziba teatru Dada von Bzdülow, ul. Grunwaldzka 44, Gdańsk-Wrzeszcz, wykład/rozmowa: Marion Brandt "Günter Grass - Gdańsk - przełamanie niepamięci"

godzina 20.00 - 22.00

Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16, Gdańsk-Wrzeszcz, performance: Marek "Rogulus" Rogulski, Ewa Świdzińska, Julia Kurek, Arti Grabowski

Uwaga! Ograniczona ilość miejsc! Teatr Miniatura pomieści jedynie 100 osób. Organizatorzy będą wręczać bezpłatne bilety przy wejściu do teatru.

Warsztaty dla dzieci w wieku 8-14 lat

Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34-37, sobota 29.09 godzina 12:00-14:00. Wstęp wolny, zapisy: gtomaszewska@ggm.gda.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji