Artykuły

Warszawa. Koryfeusze Muzyki Polskiej przyznane

Kompozytor Zygmunt Krauze został nagrodzony Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii osobowość roku. Nagrodą za muzyczne wydarzenie roku uhonorowano koncerty Krzysztofa Pendereckiego, Jonny'ego Greenwooda i Aphexa Twina, nagrodą honorową - Wojciecha Kilara.

Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej wręczono w poniedziałek w Warszawie po raz drugi. 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Koryfeusz Muzyki Polskiej to nagroda ustanowiona przez Instytut Muzyki i Tańca. Instytucję powołał minister kultury 1 października 2010 r., jej celem jest działalność na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce.

Zygmunt Krauze, polski kompozytor muzyki współczesnej i pianista, jest autorem kilkudziesięciu dzieł solowych, kameralnych i symfonicznych. W tym roku jego opera "Polieukt" otrzymała nagrodę Związku Krytyków Francuskich za najlepszą kreację sezonu 2011/2012. Sztuka na motywach tragedii Pierre'a Corneille'a powstała na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej.

Krzysztof Penderecki, Jonny Greenwood, Aphex Twin, Marek Moś i Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO wystąpili razem we Wrocławiu na dwóch koncertach podczas Europejskiego Kongresu Kultury we wrześniu 2011 r., które zrealizowano w ramach projektów Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W marcu br. nakładem wytwórni Nonesuch Record ukazała się płyta z utworami prezentowanymi podczas wrocławskiego kongresu - dwu kompozycji Pendereckiego i wariacji na ich temat autorstwa Greenwooda.

Wojciech Kilar (na zdjęciu) jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych. Jest autorem muzyki do wielu słynnych filmów, m.in. "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Trędowatej" Jerzego Hoffmana, "Pianisty" Romana Polańskiego, "Drakuli" Francisa Forda Coppoli.

Laureatom nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej wręczono statuetki wykonane przez rzeźbiarza prof. Adama Myjaka, zwycięzcy otrzymali także nagrody finansowe ufundowane przez instytucje muzyczne.

W opinii dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, Andrzeja Kosowskiego, Koryfeusz Muzyki Polskiej jest nagrodą prestiżową, ponieważ przyznaje ją całe środowisko muzyczne, ludzie, którzy na co dzień aktywnie zajmują się działalnością artystyczną, analizują i przyglądają się życiu muzycznemu w Polsce.

W tym roku zgłoszonych zostało łącznie 288 kandydatur, spośród nich Rada Programowa Instytutu Muzyki i Tańca wybrała 15 - po pięć nominowanych w każdej kategorii. Nagrody przyznało kolegium elektorów, w skład którego weszli rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze muzyczni oraz dotychczasowi laureaci.

W kategorii osobowość roku, oprócz Krauzego, nominowani byli: Katarzyna Krakowiak i Michał Libera, Piotr Orzechowski, Artur Rojek oraz Adam Strug.

Wśród nominowanych do nagrody za muzyczne wydarzenie roku znalazły się też: projekt "Etnofonie Kurpiowskie - Tribute to Szymanowski and Skierkowski" zrealizowany pod kierunkiem Weroniki Grozdew-Kołacińskiej; zamówienie i prawykonanie opery "Madame Curie" Elżbiety Sikory zrealizowane przez Operę Bałtycką w Gdańsku; rok Johna Cage'a w Lublinie zrealizowany przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" oraz koncerty muzyki Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego na Edinburgh International Festival zrealizowane przez Instytut Adama Mickiewicza.

Podczas gali prezentowana była polska muzyka filmowa. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpili m.in. pianista Janusz Olejniczak, wokalistka Marta Florek i perkusista Michał Miśkiewicz. Soliści w towarzystwie Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Łukasza Borowicza wykonali kompozycje Kilara: temat z filmu "Pianista" w reż. Romana Polańskiego (2002), epilog z filmu "Portret damy" w reż. Jane Campion (1996), pieśń "Szepty i łzy", fragment poloneza z filmu "Pan Tadeusz" w reż. Andrzeja Wajdy (1999) oraz I Koncert fortepianowy.

W zeszłym roku nagrodę w kategorii osobowość roku otrzymał dyrygent Łukasz Borowicz, nagrodą za muzyczne wydarzenie roku uhonorowano 16. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, a nagrodą honorową - dyrygenta i kompozytora Jana Krenza.

Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od 1975 r. Jego inicjatorem był jeden z najwybitniejszych skrzypków Yehudi Menuhin, ówczesny przewodniczący Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji