Artykuły

Warszawa. Premiera "Teatralnego Placu Zabaw Jana Dormana" w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 13 października na premierę spektaklu "Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" w reżyserii Justyny Sobczyk.

Przedstawienie powstało z inspiracji i fascynacji twórczością Jana Dormana, wybitnego polskiego reżysera teatralnego, pedagoga, założyciela i wieloletniego dyrektora Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Dorman był twórcą wielu znakomitych spektakli teatralnych dla dzieci i dorosłych, autorem licznych publikacji poświęconych teatrowi dziecięcemu i wychowaniu przez sztukę. W swoim teatrze inspirował się dziecięcym sposobem widzenia świata. To właśnie specyfika dziecięcej zabawy stała się dla niego podstawą budowania przedstawień.

Spektakl "Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" oparty jest na fragmentach scenariuszy Dormana - "Kaczka i Hamlet", "Konik" oraz "Która godzina". Pytania o dorastanie, podążanie za swoimi marzeniami, sens wywoływania konfliktów pojawiają się w scenach improwizowanych przez trójkę aktorów. Istotą spektaklu, opartego również na interakcji z dziećmi, jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności.

"Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" został rozbudowany o warsztaty dla nauczycieli i animatorów kultury oraz instalację artystyczną, której obiektami są elementy scenografii. Przewodniczką po instalacji będzie Iwona Dowsilas, córka Jana Dormana. Jej wspomnienia składają się na elementarz wiedzy o genialnym pedagogu i reżyserze. W ramach projektu odbywać się będą również warsztaty dla nauczycieli, animatorów, instruktorów teatralnych, podczas których prowadzący przybliżą koncepcję pedagogiczno-teatralną Jana Dormana. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma broszurę edukacyjną, zawierającą materiały do pracy teatralnej z podopiecznymi.

Pokazy premierowe spektaklu odbędą się w Warszawie: 11 i 12 października (w ramach Festiwalu KORCZAK), 13 października w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. "Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" będzie można zobaczyć również 14 października w Muzeum Łazienki Królewskie.

Spektakl prezentowany będzie w teatrach i szkołach podstawowych. W roku szkolnym 2012/2013 planowanych jest kilkanaście pokazów, m. in. w Będzinie, Czeladzi, Sarnowie, Dąbiu, Bydgoszczy, Trzemiętowie, Gdańsku, Borczu, Niestępowie , Łubnianach, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Białymstoku.

Projektowi towarzyszy także publikacja scenariuszy Jana Dormana. Dodatkowo w wybranych szkołach podstawowych, przeprowadzone zostaną badania socjologiczne dotyczące edukacji teatralnej, które posłużą rozwijaniu kolejnych projektów edukacyjnych w Polsce.

Projekt realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie we współpracy z Fundacją sztuka.idea., finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje na stronie: www.dorman.e-teatr.pl.

***

TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA

reżyseria: Justyna Sobczyk

dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna

scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska

projekt lalki: Katarzyna Proniewska-Mazurek

wykonanie lalki: Rafał Budnik

opracowanie muzyczne: Ania Broda

aktorzy: Monika Babula/Iwona Milerska/Natalia Leszczyńska/Jakub Snochowski/Barbara Songin/Wojciech Stachura

produkcja: Agnieszka Szymańska

tour manager: Justyna Czarnota

***

spektakl dla dzieci w wieku 6-9 lat

premiera: 13 października 2012, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

***

POKAZY PREMIEROWE:

11, 12 października 2012 | Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1

godz. 10.00, 12.00 | w ramach Festiwalu KORCZAK

instalacja artystyczna | godz. 13.00-16.00

warsztaty | godz. 16.00

13 października 2012 | Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1

godz. 10.00, 16.00

instalacja artystyczna | godz. 11.00-16.00

14 października 2012 | Muzeum Łazienki Królewskie, Podchorążówka, Sala Musztry, godz. 12.00, 16.00

instalacja artystyczna | godz. 13.00-16.00

***

bilety: 20 zł

rezerwacja biletów i zapisy na warsztaty:

22 745 10 31, rezerwacje@instytut-teatralny.pl

***

PAŹDZIERNIK-GRUDZIEŃ 2012

21 października - Będzin, Starostwo Powiatowe

22-25 października - powiat będziński

6-9 listopada - powiat bydgoski

10 listopada - Bydgoszcz, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki

18 listopada - Gdańsk, Teatr Miniatura

19-22 listopada - okolice Trójmiasta

24 listopada - Opole, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

25 listopada - Kędzierzyn-Koźle

26-29 listopada - województwo opolskie

9 grudnia - Białystok, Białostocki Teatr Lalek

10-13 grudnia - powiat białostocki

***

Jan Dorman (1912-1986) - pedagog, założyciel i wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, wykładowca Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Twórca wielu znakomitych spektakli teatralnych dla dzieci i dorosłych, autor licznych publikacji poświęconych teatrowi dziecięcemu i wychowaniu przez sztukę. W swoim teatrze inspirował się dziecięcym sposobem widzenia świata. To właśnie specyfika dziecięcej zabawy stała się dla niego podstawą budowania przedstawień.

Justyna Sobczyk - pedagog teatru, absolwentka Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Pedagogiki Teatru Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. W trakcie studiów aktorka alternatywnego Teatru Wiczy w Toruniu. Od pięciu lat realizuje program pedagogiki teatralnej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Prowadzi Teatr 21, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem.

Justyna Lipko-Konieczna - absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Współautorka scenariuszy teatralnych. Zawodowo związana z Teatrem Studio w Warszawie, gdzie pełni funkcję dramaturga.

Justyna Łagowska - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Scenografka i reżyserka światła do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w Polsce i zagranicą.

Ania Broda - multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, współtwórczyni Kapeli Brodów. Autorka tekstów piosenek dla dzieci i dorosłych

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji