Artykuły

Zielona Góra. Zdzisław Wardejn w bibliotece Norwida

W ramach kolejnej edycji Zielonogórskiego Salonu Poezji do Biblioteki im. Norwida przyjedzie Zdzisław Wardejn, aktor filmowy i teatralny. W popularnym serialu "Zmiennicy" wcielił się w rolę reżysera Barewicza.

Zdzisław Wardejn urodził się w 1940 roku w Warszawie. Wydział aktorski w warszawskiej PWST ukończył mając 21 lat. W roku ukończenia studiów zagrał niewielką rolę w dramacie psychologicznym "Przeciw Bogom" Huberta Drapelli i dostał angaż w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Wardejn występował kolejno na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Rozmaitości w Krakowie i Narodowego w Warszawie. Obecnie jest członkiem zespołu Teatru Dramatycznego.

Do kina wrócił wraz z przeprowadzką do stolicy na przełomie lat 60. i 70., zagrał w "Pejzażu z bohaterem" i "Księciu sezonu". Potem przyszły role w "Tylko Beatrycze", "Palace Hotel" czy "Rekolekcjach". W "Vabanku" obsadził go Juliusz Machulski, a w "Wirze" Henryk Jacek Schoen. Kolejne lata przyniosły role u Hasa ("Pismak"), Kidawy Błońskiego ("Trzy stopy nad ziemią") i Barbary Sass ("Dziewczęta z Nowolipek").

Kolejną okazję do zademonstrowania szerokiemu gronu odbiorców talentu komicznego Wardejna stworzył Roman Załuski w "Och, Karol". Do aktora popłynęła seria ról kolejnych w popularnych komediach - prezesa Mutry w "Piłkarskim Pokerze" Zaorskiego, docenta Wolańskiego w filmach "Kogel - Mogel" i "Galimatias, czyli Kogel - Mogel II". W 2002 roku zagrał jeszcze w komedii "Jak to się robi z dziewczynami", rok później u Jerzego Hoffmana w "Starej Baśni", a w 2005 roku - w głośnym filmie "Parę osób, mały czas" Andrzeja Barańskiego.

Po spotkaniu w mediatece Góra Mediów odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Michała Dudziewicza "Paradoks o konduktorze". Film opowiada o poznańskich wydarzeniach czerwca 1956 roku, a jego narratorem jest jeden z ich uczestników, umieszczony przez omyłkę na liście śmiertelnych ofiar - Zdzisław Wardejn.

Spotkanie ze Zdzisławem Wardejnem we wtorek, 9 października o godz. 18 w Sali Dębowej Biblioteki im. Norwida. Wejściówki dostępne są w sekretariacie biblioteki od 4 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji