Artykuły

Zmarł wybitny reżyser Jerzy Jarocki

JERZY JAROCKI, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, zmarł w środę w Warszawie w wieku 83 lat - poinformował Teatr Narodowy. W inscenizacjach Jarockiego dominuje literatura współczesna - Miller, Mrożek, Dürrenmatt, Witkacy, Gombrowicz.

Jarocki był jednym z największych reżyserów w historii polskiego teatru. Od debiutu w 1957 roku - "Balem manekinów" Brunona Jasieńskiego w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach - artysta zrealizował ponad sto przedstawień na scenach Polski i Europy.

Do jego najwybitniejszych spektakli należą inscenizacje dramatów Różewicza - "Wyszedł z domu","Stara kobieta wysiaduje", "Na czworakach", "Pułapka". Do kanonu przeszły również reżyserowane przez niego sztuki Witkacego, jak "Matka" czy "Szewcy" i Mrożka - "Tango", "Rzeźnia", "Garbus", "Pieszo", "Portret".

Jarocki był także pedagogiem, tłumaczem i dramaturgiem. Od 2003 roku był związany z Teatrem Narodowym, wyreżyserował tu swoje ostatnie przedstawienia, m.in. "Kosmos" Witolda Gombrowicza (2005) oraz "Miłość na Krymie" (2007) i "Tango" (2009) Sławomira Mrożka.

"Nie da się grać "Tanga" śmiertelnie poważnie, od deski do deski, bo pozbawi się go całego smaku i czaru. Uważam jednak, że potrzebne są znaczne skróty i mutacje. To oczywiście przyniosło (...) zmianę tonacji, która jest wyrazem przeobrażeń zachodzących w otaczającym nas świecie. Wydawało mi się, że Mrożek doskonale je dostrzega i wie, że jeśli chce się dotrzeć do ludzi z tym samym komunikatem co kiedyś, to musi on być inaczej sformułowany. Szybszy i skuteczniejszy" - opowiadał Jarocki o "Tangu" w 2010 roku ("Teatr").

Urodził się 11 maja 1929 r. w Warszawie. Jako reżyser debiutował w 1957 r. spektaklem "Bal manekinów" Bruna Jasieńskiego w Teatrze Śląskim w Katowicach. W kolejnych latach związany był także m.in. ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

"Przedstawienia Jarockiego charakteryzują się realizmem, dogłębną, matematyczną wręcz analizą teksu i wyjątkowo pieczołowitym jego odczytaniem. Jarocki wydobywa uniwersalny aspekt inscenizowanych przez siebie utworów, ściśle komponuje wszystkie elementy spektaklu począwszy od scenografii, kostiumów, po muzykę, skończywszy na aktorach, od których reżyser żąda całkowitego podporządkowania się swej wizji świata scenicznego" - napisano o artyście na portalu Instytutu Adama Mickiewicza Culture.pl.

W inscenizacjach Jarockiego dominowała literatura współczesna - Eugene O'Neill, Arthur Miller, Sławomir Mrożek, Friedrich Durrenmatt, Włodzimierz Majakowski, a do trzech ulubionych autorów Jarockiego należeli: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Gombrowicz i Tadeusz Różewicz.

W 2007 r. Jerzy Jarocki został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis; doceniono go m.in "za perfekcyjną naukę kilku pokoleń artystów, za kształcenie publiczności".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji