Artykuły

Co powie Słowacki?

CZY JULIUSZA SŁOWACKIEGO, ZAMKNIĘTEGO, UBRANEGO W SCHEMATY I UDUSZONEGO W RAMACH SZKOLNYCH OPRACOWAŃ, MOŻNA JESZCZE ODZYSKAĆ DLA TEATRU? TEGO WŁAŚNIE CHCE DOKONAĆ PIOTR CIEPLAK, WYSTAWIAJĄC NA DESKACH TEATRU MIEJSKIEGO W GDYNI "FANTAZEGO".

"Fantazy"to dramat wierszem, na­pisany przez Juliusza Słowackie­go po wydaniu jego "Beniowskie­go" (badacze nie są zgodni co do daty powstania utworu - to czas między 1841 a 1845 r.), nieukończony, wy­dany dopiero po śmierci poety.

Zawarta w nim historia może być od­czytywana jako zjadliwa komedia oby­czajowa, piętnująca zakłamanie i zaco­fanie polskiej arystokracji ziemiańskiej z początku XIX w., a chwaląca młodych kapitalistów, mogących poprowadzić na­ród ku niepodległości. Jest to też jednak dramat mistyczny - Słowacki składa hołd powstańcom listopadowym, obdarza ich męstwem, odwagą, czystym sercem, za ich sprawą przywraca postulaty ofiary, poświęcenia się słusznej sprawie.

Akcja dramatu toczy się na Podolu ok. roku 1841. By ratować pozycję upadają­cego rodu, rodzice Diany, hrabiostwo Respektowie, postanawiają wydać ją za ma­jętnego hrabiego Fantazego Dafnickiego, światowca i "dandysa". Jednak zawar­cie małżeństwa z rozsądku komplikują uczucia bohaterów - Diana czystą i szcze­rą miłością kocha Jana, zesłanego na Sybir młodego powstańca, a Fantazy da­rzy prawdziwie romantycznym uczuciem swą kochankę, hrabinę Idalię. Tym razem Słowacki nie każe swoim bohaterom bez­nadziejnie cierpieć z miłości - znajdzie się ktoś, kto odda swoje życie za prawdę i roz­wikła poplątane ścieżki. Dochodzą tu do głosu wątki mistyczne - okupione jego krwią prawda i miłość zwyciężają.

Reżyser spektaklu, Piotr Cieplak, nie zamierza jednak uderzać w pate­tyczny, wzniosły czy moralizatorski ton. Akcję spektaklu postanowił umie­ścić w nowoczesnym studiu radio­wym, w którym na oczach widzów ak­torzy nagrywać będą "Fantazego" w formie słuchowiska. Zabieg ten nie tylko ciekawie i zarazem ostrożnie wpisuje tekst sztuki we współczesne realia, ale też pozwala przede wszys­tkim wybrzmieć samemu tekstowi i, być może, ukaże go w nieco innym świetle.

W spektaklu wystąpią: w roli Fanta­zego - świętujący tą kreacją 25-lecie pracy artystycznej - Dariusz Siastacz, Olga Barbara Długońska (Diana), Sławo­mir Lewandowski, Małgorzata Talarczyk, Katarzyna Bieniek, Filip Frątczak, Doro­ta Lulka (jako Idalia), Wołdemar Hawryłowicz, Eugeniusz K. Kujawski, Bogdan Smagacki, Anna Iwasiuta i Mateusz Ła­wrynowicz. Muzykę do spektaklu napisał Paweł Czepułkowski, autorem scenogra­fii jest Andrzej Witkowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji