Artykuły

Łódź. Opera Vivaldiego na Festiwalu Tansmana

Wielkie oratorium symfoniczne "Prorok Izajasz" Aleksandra Tansmana, dedykowane pamięci sześciu milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej zainauguruje 9 listopada Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych Tansman 2012. W finale polska premiera "Tito Manlio" Antonia Vivaliego.

Aż do 20 listopada w Łodzi odbędzie się szereg muzycznych wydarzeń, obfitujących w światowe i polskie premiery.

Koncerty Festiwalu Tansmana odbywać się będą w Filharmonii Łódzkiej, Muzeum Miasta Łodzi, a także m.in. w Toya Studios Wytwórnia. Towarzyszyć im będzie - 15 listopada w kinie Charlie - prezentacja hollywoodzkiej filmografii Aleksandra Tansmana, który w 1945 roku był nominowany do Oscara za muzykę do "Paris Underground" w reżyserii Gregory'ego Ratoffa.

Oratorium "Prorok Izajasz", które otworzy festiwal, prawykonane było w Tel Awiwie i Jerozolimie z okazji 10-lecia państwa Izrael, a także w Los Angeles w 300-lecie osadnictwa Żydów w USA oraz w Łodzi, w ramach obchodów 60. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Teraz, z inicjatywy Stowarzyszenia Promocji Kultury im. A. Tansmana utwór zabrzmi na festiwalu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina. W partii solowej usłyszymy wybitnego polskiego tenora - Rafała Bartmińskiego.

Premierowo w Polsce, 10 listopada, zabrzmi muzyka wybitnego polskiego dyrygenta i kompozytora Pawła Kleckiego, skomponowana do słów Juliana Tuwima i dedykowana Aleksandrowi Tansmanowi. W koncercie wystąpi wybitna polska śpiewaczka - Urszula Kryger.

12 listopada po raz pierwszy w Łodzi wystąpi legendarna korsykańska formacja A Filetta, którzy światową sławę zyskali m.in. dzięki ścieżkom dźwiękowym do filmów "Makrokosmos" i "Himalaya". Artyści, w 25. rocznicę śmierci Prmio Leviego na festiwal przygotowali specjalny program złożony z kompozycji do tekstów tego wybitnego pisarza włoskiego.

Premierowo w Polsce pojawią się na festiwal dwa wybitne zespoły - Żeńska Orkiestra Kameralna "La Pieta" ze skrzypaczką Angele Dubeau (13 listopada) oraz orkiestra barokowa z Werony Il Tempio Armonico (18 listopada).

Podczas Festiwalu, 19 listopada, usłyszymy światową premierę monumentalnego dzieła Kryštof Mařatka "Vabeni. Vaclav Havel in memoriam", skomponowanego na zamówienie Festiwalu Tansmana, Radio France, Toronto Philharmonic. Autorem monumentalnego dzieła, poświęconego jednemu z największych działaczy wolnościowych w II połowie XX wieku, intelektualiście i pisarzowi, jest pochodzący z Pragi, a zamieszkały w Paryżu kompozytor, który należy do grona najwybitniejszych twórców swego pokolenia na świecie, laureat Konkursu Kompozytorskiego TANSMAN 2006. Łódzki koncert otwiera światowe tournée tej kompozycji.

W Toya Studios, Wytwórnia, 14 listopada odbędzie się wyjątkowy spektakl multimedialny: Muzyka Naszych Czasów (premiera światowa). Międzynarodowy skład artystów, w tym m.in. Krzysztof Knittel, Pierre Jodlowski, Mats Lindström, Cezary Duchnowski, Yuri Yaremchuk i wielu innych przedstawicieli współczesnej sceny elektronicznej oraz dj-ów będą improwizować, korzystając także z motywów zaczerpniętych z twórczości Aleksandra Tansmana czy Johna Cage'a. Zaprezentują także własne kompozycje, wizualizacje, improwizacje z wykorzystaniem najnowszych technik.

Ważnym punktem Festiwalu, będzie Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Tansmana, w którym w tej edycji roku wzięli udział najwybitniejsi instrumentaliści z 50 krajów. Jury na podstawie nagrań DVD wyłoniło czwórkę finalistów: Michała Bryłę (altówka, Polsa), Aleksieja Michajlenko (klarnet, Rosja), Wenetę Neinską (fortepian, Bułgaria) oraz pochodząca z Łodzi, a mieszkającą w Hanowerze skrzypaczkę - Aleksandrę Szurgot. Finaliści zaprezentują się jury i publiczności 16 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Będa walczyć o wysokie nagrody: Grand Prix - 12.000 Euro, pozostałe nagrody - 15.000 Euro oraz nagrodę specjalną Les Amis d'Alexandre Tansman Paris - 1.000 Euro. Podczas finału Konkursu wykonane zostaną następujące Koncerty A. Tansmana: II Koncert Fortepianowy, Koncert na altówkę i orkiestrę, Koncert na klarnet i orkiestrę, Koncert na skrzypce i orkiestrę.

Na wielki Finał 9. Festtiwalu Tansmana w Gali Operowej wystąpi słynna włoska Accademia Bizantina pod batutą Ottavio Dantone, która przedstawi premierowo w Polsce operę "Tito Manlio" Antonia Vivaliego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji