Artykuły

Kraków. Masłowska w Starym za tydzień

27 października na Nowej Scenie Starego Teatru premiera "Pawia królowej" według powieści Doroty Masłowskiej w reż. Pawła Świątka.

"Piosenka ta powstała za pieniądze z Unii Europejskiej.

Każdy w naszej piosence znajdzie coś dla siebie.

Piosenka ta powstała za pieniądze z Unii Europejskiej.

Ma na celu zwiększenie liczby głupców w społeczeństwie"

- Dorota Masłowska

*

Żyjemy w społeczeństwach zbudowanych na idei wspólnoty.

Europa przeżywa kryzys idei.

Wspólnoty idei nie ma.

Paw królowej

to poemat renegatów języka,

to poemat pokolenia, któremu obiecano wszystko,

to poemat pokolenia, któremu wręczono wszystko na wstępie,

to poemat o tym dlaczego, warto słuchać, tych którzy

nie mają nic do powiedzenia.

Nowi rebelianci wyruszają w ryzykowną drogę trasą: absurd,

żeby odnaleźć jakąkolwiek przestrzeń,

niezawłaszczoną medialną demokracją.

- (Realizatorzy)

**

Dorota Masłowska

Urodziła się w 1983 roku w Wejherowie. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i kulturoznawstwo w Warszawie, autorka felietonów do "Przekroju" oraz recenzji książek w "Wysokich Obcasach", dodatku "Gazety Wyborczej". Jej debiutancka książka Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (2002) - napisana jeszcze w liceum i reklamowana jako "pierwsza polska powieść dresiarska" - zachwyciła Jerzego Pilcha i Marcina Świetlickiego, a następnie została wyróżniona Paszportem "Polityki" i nominacją do nagrody literackiej Nike. Powieść stała się bestsellerem wydawniczym, prowokując burzliwe dyskusje zwolenników i przeciwników; została przetłumaczona na wiele języków i doczekała się wersji filmowej w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Druga książka Masłowskiej - Paw królowej (2005) - znowu podzieliła krytyków. Zarzucano jej, że "kipi cynizmem, epatuje brzydotą i głupotą, zraża agresywnym językiem, brakiem spójnej fabuły" ("Wprost"), uznając jednocześnie, że "nie gorzej jest napisana niż tamta, stara. I równie desperacka, i równie jadowita" ("Tygodnik Powszechny"). Książka Paw królowej, napisana rymowaną prozą, stylizowaną na piosenkę hip-hopową, parodiującą kaleką współczesną polszczyznę, otrzymała nagrodę literacką Nike za 2006 rok.

W tym samym roku Masłowska opublikowała debiutancki dramat Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, którego prapremiera w reżyserii Przemysława Wojcieszka odbyła się w 2006 roku w TR Warszawa. Sukcesem była niemiecka inscenizacja sztuki w przekładzie Olafa Kühla i reżyserii Armina Petrasa (2008), grana m.in. w Wiedniu i Berlinie.

Kolejna sztuka młodej autorki, zatytułowana Między nami dobrze jest (2008), została nazwana przez Justynę Sobolewską "makabryczną komedią o Polakach, którzy nie wiedzą, kim są, a może ich w ogóle nie ma". Jej prapremiera, zrealizowana przez TR Warszawa w koprodukcji z Schaubühne am Lehniner Platz, odbyła się 26 marca 2009 w Berlinie. Spektakl zebrał liczne nagrody, m.in. Grand Prix II Festiwalu Boska Komedia w Krakowie (2009) oraz na XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2010) - nagrodę zespołową dla realizatorów spektaklu w reżyserii Grzegorza Jarzyny, nagrodę indywidualną za tekst dla Doroty Masłowskiej oraz indywidualną nagrodę aktorską dla Adama Woronowicza.

Akcja najnowszej powieści autorki (premiera: październik 2012 roku) dzieje się w bliżej nieokreślonej, fikcyjnej Ameryce. Na stronie Wydawnictwa Literackiego czytamy: "Kochanie zabiłam nasze koty to wypadkowa, jak to zwykle bywa z powieściami, przejęcia losem ludzkości i różnych osobistych udręk. W ingrediencjach znajdą więc Państwo moje zmęczenie radioaktywnymi miastami i moje zmęczenie radioaktywną sobą. I moje urzeczenie morzem jako tworem w sposób doskonały i beztroski łączącym w sobie bezkres i ściek. Wreszcie - bezustanne zadziwienie kondycją duchową nowego człowieka. Człowieka wolnego, żyjącego poza takimi anachronicznymi, zaśmiardującymi molami kategoriami jak duchowość, religia, polityka, historia. / Człowieka w związku z tym bezjęzykowego, człowieka którego mową ojczystą jest Google Translator. Aktualnie mam więc nadzieję że będą lubili Państwo moją nową książkę. / I że zrobi ona Państwa dzień" (Dorota Masłowska).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji