Artykuły

Ostrowiec Św. Wystawa "Jan Rybkowski 1912-1987"

Plakaty filmowe, recenzje i rzeczy osobiste reżysera "Chłopów" i "Kariery Nikodema Dyzmy" Jana Rybkowskiego będzie można od niedzieli oglądać w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Tą wystawą chcemy przypomnieć twórcę związanego z Ostrowcem Świętokrzyskim - powiedział kustosz Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim Marek Wójcicki.

Na wystawie można będzie zobaczyć eksponaty wypożyczone z Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz zbiory ostrowieckiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Część z prezentowanych przedmiotów pochodzi z prywatnych kolekcji.

Oprócz rzeczy osobistych Rybkowskiego, będzie można obejrzeć plakaty do wyreżyserowanych przez niego filmów, dokumenty potwierdzające nagrody i wyróżnienia, a także zaproszenia na festiwale filmowe. Całość uzupełniają kadry z produkcji Rybkowskiego.

W muzeum będzie można przeczytać recenzje filmów, wywiady, a także artykuły dotyczące działalności Rybkowskiego, m.in. relację z zebrania partyjnego (Rybkowski działał w PZPR) Zjednoczonych Zespołów Realizatorów Filmowych z 1968 roku, w czasie którego Rybkowski wraz z Aleksandrem Fordem zostali skrytykowani za "szkodliwe inicjatywy i koprodukcje z producentami zachodnioniemieckimi". Jak skomentował ten cytat Wójcicki - "Dziś w czasach współpracy w zjednoczonej Europie wydaje się śmieszny, ale pokazuje realia tamtej epoki".

Wystawa pt. "Jan Rybkowski 1912-1987. Pro Memoria" jest częścią obchodzonego w Ostrowcu Świętokrzyskim roku kulturalnego poświęconego twórczości reżysera. "Jest on związany z setną rocznicą urodzin i dwudziestą piątą rocznicą śmierci filmowca" - dodał Wójcicki.

Jan Rybkowski urodził się w 1912 roku w osadzie Bolesławów, która dziś jest częścią Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam również chodził do szkoły. Był reżyserem takich znanych produkcji jak "Chłopi", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Granica", "Kiedy miłość była zbrodnią", "Naprawdę wczoraj", "Autobus odjeżdża 6.20" czy serii filmów z "Panem Anatolem". Zmarł w 1987 roku w Konstancinie-Jeziornie.

Wystawę "Jan Rybkowski 1912-1987. Pro Memoria" można będzie oglądać do końca roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji