Artykuły

Austria. Anna Badora najlepszą reżyserką

Urodzona w Częstochowie Anna Badora, dyrektorka Schauspielhaus Graz uznana została za najlepszą reżyserkę teatralną w Austrii.

Dokładnie przed rokiem częstochowianka wyróżniona została tytułem Kobiety Roku 2011 . Jak informuje nas Beata Dżon, mieszkająca w Austrii dziennikarka Gazety Wyborczej, Anna Badora w marcu odebrała za swoje dokonania nagrodę Polonii w Austrii, Złotą Sowę. Teraz została uznana za najlepszą reżyserkę teatralną roku w Austrii. Otrzymała najważniejszą austriacką nagrodę teatralną roku - nagrodę Nestroya, przyznawaną od 2000 roku.

- Jej spektakl "Geister in Princeton" ("Duch w Princetown") w oparciu o tekst Daniela Kehlmanna (autora m.in. bestsellerowej "Rachuby świata") został uznany za najlepszy w Austrii w minionym sezonie - informuje Beata Dżon. - Badora już drugą kadencję jest dyrektorką Schauspielhaus w Graz (Styria), przez wielu uważanego za najlepszy teatr w kraju. Warto dodać, że sztuka w jej reżyserii otrzymała cztery nominacje do nagrody Nestroya. Nagrodę otrzymał także autor sztuki, Daniel Kehlmann. - To Annie Badorze zawdzięczam, że nadała mojego tekstowi taką poetycką formę - zaznaczył.

Przypomnijmy, że Teatr Anny Badory był gościem Międzynarodowego Przeglądu Przedstawień Istotnych "Przez dotyk" zakończonego niedawno w Teatrze im. Mickiewicza.

Anna Badora jest córką niezwykle zasłużonego dla Częstochowy księgarza, antykwariusza, bibliofila i dziennikarza Jerzego Badory (zm. w 2006 r.). Z rodzinnego miasta wyjechała w 1970 r. do Krakowa na studia aktorskie. W 1979 r. ukończyła też z wyróżnieniem - jako pierwsza kobieta - Seminarium Maxa Reinhardta w Wiedniu w zakresie reżyserii. Pracowała jako asystentka Petera Zadka, Klausa Michaela Gruebera w Berlinie oraz asystentka reżysera w Schauspielhaus w Kolonii. Jako już niezależny twórca reżyserowała w Bazylei, Essen, Ulm, Monachium, Wiedniu i Darmstadt. W latach 1991-1996 szefowała teatrowi w Moguncji, a do 2006 r. Düsseldorf Schauspielhaus. Obecnie Anna Badora kieruje Schauspielhaus Graz, który wprowadziła (jako jedyną austriacką scenę) do Union des Theatres de l'Europe. Zapewniła swemu teatrowi współpracę takich twórców jak Viktor Bodo, Götz Spielmann, Franz Wittenbrink, Peter Konwitschny, Patrick Schlösser, Theu Boermans. Badorze udało się w dwa sezony związać z Schauspielhaus Graz ponad 15 tys. młodych ludzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji