Artykuły

TVP Kultura. Niedziela z... Dorotą Masłowską

Na jej nową powieść trzeba było czekać siedem lat. "Kochanie, zabiłam nasze koty" Doroty Masłowskiej pojawiła się w księgarniach w zeszłym miesiącu, a autorka będzie gościem Łukasza Drewniaka w najbliższym wydaniu "Niedzieli z...".

"Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną" narobiła ogromnego zamieszania w literackim świecie Polski. Jednych odrzucał od niej język "pierwszej polskiej powieści dresiarskiej", jak szybko określono debiut Masłowskiej, inni, w tym Marcin Świetlicki czy Jerzy Pilch, z uznaniem wypowiadali się o młodej autorce. Książka przyniosła Masłowskiej Paszport Polityki za "oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego" oraz nominację do Nagrody Nike. Kolejna książka "Paw królowej" - satyryczny obraz mieszkańców Warszawy - otrzymała Nike.

W 2006 roku Dorota Masłowska zadebiutowała jako autorka dramatu napisanego na zamówienie TR Warszawa "Między nami dobrze jest". Spektakl na jego podstawie wyreżyserował Przemysława Wojcieszek. Sukcesem okazał się kolejny dramat Masłowskiej "Między nami dobrze jest" przygotowany w TR Warszawa przez Grzegorza Jarzynę, który zdobył liczne nagrody, m.in. Medal im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu oraz XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dla Doroty Masłowskiej.

Jej nowa książka "Kochanie, zabiłam nasze koty" to, zdaniem samej autorki, jej najdojrzalsza i najbardziej przemyślana powieść. Z okazji jej wydania przyjęła zaproszenie do studia TVP Kultura. Łukaszowi Drewniakowi opowie m.in. o jednej ze swoich największych pasji: jedzeniu oraz o współpracy i przyjaźni z grupą improwizowaną Klancyk! Jej członkowie, Maciej Buchwald, Michał Sufin i Bartosz Młynarski pojawią się w studio, gościem będzie również pisarka Agnieszka Drotkiewicz. Na życzenie Doroty Masłowskiej emitujemy film "Persepolis" na podstawie komiksu Marjane Satrapi o godz. 17.55, a pasmo zakończymy filmem "Wojna polsko-ruska" w reżyserii Xaverego Żuławskiego o godz. 20.20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji