Artykuły

Krzyż Wlkp. Wernisaż "Hans Paasche. Interwencje"

16 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Krzyżu Wielkopolskim odbędzie się odsłona kolejnego wydarzenia projektu "Wielkopolska: rewolucje" - wernisaż prac uczniów Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim, powstałych w ramach warsztatów medialno-antropologicznych, prowadzonych m.in. przez Bartka Frąckowiaka.

Nazywam się Paasche, byłem oficerem marynarki, a teraz jestem rewolucjonistą (Berlin, 9 listopada 1918). Hans Paasche, urodzony w 1881 roku w majątku Zacisze (Waldefrieden), położonym na terenie gminy Krzyż, był jednym z najbardziej niezwykłych i zarazem nieznanych bohaterów Wielkopolski. Pacyfista, etnolog, fotograf, feminista, ekolog, wegetarianin, obywatel świata, ale także były myśliwy i oficer nawigacji na okręcie wojennym, strzegącym wybrzeża niemieckiej kolonii w Afryce Wschodniej. Punktem zwrotnym w życiorysie Hansa było uczestnictwo w Powstaniu Maji-maji w koloniach niemieckich - po powrocie do kraju Paasche krytykował sposób prowadzenia wojny podczas powstania, wygłaszał publicznie wykłady, w których wzywał do działań pokojowych, a także pisał utwory literackie, które do dziś zaskakują swoją aktualnością. Tak rozpoczyna się jego droga do działalności prospołecznej - organizowania ruchów młodzieżowych, w których propagowano ideały pacyfistyczne i antykolonialne. Życiowa postawa Hansa Paasche wpisuje się w nurt myśli związanych z teorią postkolonialną, nośną i popularną we współczesnych badaniach humanistycznych.

Równie niezwykła, co biografia Hansa Paasche, jest fascynacja tą postacią nauczycielki historii Ludmiły Wicher i jej uczniów z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim. To dzięki jej staraniom utworzone zostało imponujące archiwum krzyskiego bohatera i nawiązane zostały kontakty z rodziną Hansa, jego biografem - Wernerem Lange i antropologiem z Sapporo - dr Hiroshim Odą.

Pierwszą częścią projektu poświęconej nieznanemu bohaterowi będą warsztaty zainspirowane twórczością literacką Paasche - zbiorem sfikcjonalizowanych listów - "Wyprawą Afrykanina Lukangi Mukary w głąb Niemiec", będących krytyką ówczesnej (a może także dzisiejszej) kultury europejskiej. W parodystycznym tonie ukazane zostały tu zwyczaje z początku XX wieku, ogladane okiem człowieka z innej kultury - fikcyjnego Afrykanina sporządzającego wnikliwe notatki na temat kultury, ekonomii i życia społecznego ówczesnych Niemiec.

Młodzież przez tydzień utrwalała odkrywane przez siebie współczesne oblicza Krzyża, a efekty tych poszukiwań zostaną zaprezentowane podczas wystawy, która będzie eksponowana w różnych przestrzeniach kulturalno - usługowych Krzyża takich jak na przykład okna miejscowej biblioteki czy witryna u fryzjera.

Koordynatorka projektu: Maria Górna

Współorganizator: Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim, HOBO Art Foundation

Partner strategiczny: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partnerzy: Centrum Kultury "Zamek", Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wielkopolskim, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

Podziękowania za pomoc w projekcie dla Restauracji Lubuskiej

***

Hans Paasche. Interwencje / wernisaż prac uczniów Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim powstałych w ramach warsztatów medialno-antropologicznych prowadzonych przez Bartka Frąckowiaka, Piotra Grzymisławskiego, Magdalenę Ośko i Macieja Bogunia

Piątek, 16.11, godz.17.00, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wielkopolskim (ul. Wojska Polskiego 11/12)

Na zdjęciu: Bartek Frąckowiak przy grobie Hansa Paasche w Krzyżu Wlkp.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji