Artykuły

Hiszpania. Premiera Znanieckiego i Kwietnia w Bilbao

W najbliższą sobotę 24 listopada w ABAO-OLBE w Bilbao odbędzie się premiera "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego w reżyserii Michała Znanieckiego, pod dyrekcją Łukasza Borowicza z Mariuszem Kwietniem w partii tytułowej.

To już druga wspólna realizacja tej wyjątkowej trójki polskich artystów. Po sukcesie jaki odniósł "Eugeniusz Oniegin" zdobywając nagrodę Premios Liricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję operową roku 2011 w Hiszpanii, artyści powracają do Bilbao z operą polskiego kompozytora.

Inscenizacja Znanieckiego została przeniesiona we współczesność i skupia się na ukazaniu ludzkiego wymiaru opery Szymanowskiego. Roger to postać skomplikowana, wielowarstwowa i przechodząca transformacje emocjonalne. Poszukuje swojego ja, własnej tożsamości ludzkiej i seksualnej, zadając fundamentalne pytania egzystencjalne. Mężczyzna, głowa rodziny, ojciec, mąż. Pozorny spokój, ład i harmonia. Nagle pojawia się Pasterz, który burzy poukładany świat wartości. Świat, w którym porządek tak naprawdę był tylko złudny? Roksana zafascynowana Pasterzem, postanawia rzucić swoje dotychczasowe życie, rodzinę i odejść. Ucieka do Indii skąd powraca jako "kobieta wyzwolona". Wszystko pęka. Postaci poszukując własnej tożsamości odbywają podróże. Te geograficzne jak i emocjonalne, w poszukiwaniu samych siebie. Widzimy Rogera i Roksanę na przestrzeni 30 lat ich wędrówek i mijającego czasu. Spektakl pełen jest symbolicznych luster i dobić tożsamości. Pasterz może być nawet Roksaną, co pokazuje przejmująca scena tańca 6 Roksan, które okazują się być mężczyznami.

Całość wpisana została w nowoczesną scenografię, której punktem wyjścia jest nasza codzienność. Wszystko po to, by problemy bohaterów pokazać jako uniwersalne i aktualne.

Premiera Opery "Król Roger" 24 listopada w ABAO-OLBE Bilbao, kolejne spektakle 27 i 30 listopada oraz 3 grudnia.

Spektakl powstał w koprodukcji ABAO-OLBE Bilbao i Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu przy wsparciu finansowym Instytutu Adama Mickiewicza.

Reżyseria Michał Znaniecki

Orquesta Sinfónica de Euskadi pod dyrekcją Łukasza Borowicza

Soliści: Mariusz Kwiecien, Agnieszka Bochenek-Osiecka, José Luis Sola, Francisco Vas, Felipe Bou, Iryna Zhytynska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji