Artykuły

Olsztyn. 6 grudnia premiera widowiska "Dziadek do orzechów"

Premiera widowiska muzyczno-tanecznego na podstawie baletu klasycznego "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego z udziałem tancerzy z olsztyńskich szkół tanecznych odbędzie się 6 grudnia w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.

Według pomysłodawców będzie to spektakl niezwykły, gdyż tancerze do muzyki oryginalnej, którą wykonają muzycy orkiestry symfonicznej będą tańczyć układy w różnych, nowoczesnych stylach tanecznych z wyjątkiem jednak baletu. Tancerze będą prezentować różne style - od hip-hopu poprzez breakdance, flamenco aż po taniec towarzyski - standardowy i latynoamerykański. Przygotowania do spektaklu, w którym weźmie udział 230 tancerzy, trwały rok.

W środę podczas konferencji prasowej pomysłodawca widowiska i dyrektor filharmonii Piotr Sułkowski, który poprowadzi orkiestrę powiedział, że gdy rok temu zapowiadał przystąpienie do realizacji spektaklu to mógł "jedynie snuć wizje i plany".

- Natomiast teraz gdy przedstawienie jest już gotowe i tancerzy czekają jedynie próby generalne widzowie będą mogli podziwiać efekty tytanicznej pracy zespołu artystycznego. Jest to w historii olsztyńskiej filharmonii pierwsze takie przedsięwzięcie - podkreślił.

Tancerka Iwona Pavlovic, która wyreżyserowała spektakl, powiedziała, że trudnym zadaniem było dostosowanie układów choreograficznych nowoczesnych stylów tanecznych do oryginalnej muzyki Piotra Czajkowskiego.

- Muzyka Czajkowskiego to nie jest muzyka naszych czasów, szukaliśmy więc formy współczesnych stylów, które mogły by wyrazić te motywy muzyczne i taneczne- podkreśliła Pavlovic.

Dodała, że słowa uznania należą się tancerzom i solistom, którzy współtworzyli choreografię spektaklu.

Wykonawców wyłoniono podczas castingów ale także zostali wybrani z kilku olsztyńskich szkół tanecznych. Przez cały rok tancerze ćwiczyli swoje układy choreograficzne w mniejszych grupach. Raz na jakiś czas spotykał się cały zespół by skonfrontować swoje postępy w przygotowaniach. Od najbliższego poniedziałku zespół liczący 230 tancerzy będzie ćwiczył z towarzyszeniem orkiestry całe widowisko.

Warmińsko-mazurska filharmonia w Olsztynie nie jest przystosowana do wystawiania dużych widowisk tanecznych z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, dlatego muzycy podczas przedstawień zasiądą w wydzielonej części widowni.

Na realizację widowiska muzyczno-tanecznego nie było planowanych funduszy; tancerze "zainwestowali swój czas, pracę i serce", co - według organizatorów - ma być dla nich szansą na zaistnienie i promocję.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji