Artykuły

Wrocław. Daisuke Yoshimoto w Instytucie Grotowskiego

Mistrz tańca butoh, Daisuke Yoshimoto oraz jego uczennice wystąpią w ramach festiwalu "Świat miejscem prawdy". Pokazy poprzedzą warsztaty, a także wystawa fotografii, która przyjechała aż z Tokio.

Już trzeci miesiąc trwa II Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Świat miejscem prawdy", który przyjął formę sezonu teatralnego - Sezonu Mistrzów. W trakcie wielkiego święta teatru, do Wrocławia zawitali tacy wybitni twórcy teatru, jak Theodoros Terzopoulos, Eugenio Barba czy Anatolij Wasiljew. Ale to nie koniec festiwalowych emocji. Od poniedziałku bowiem w Instytucie Grotowskiego zagości kultura japońska.

Już w przyszły weekend odbędą się pokazy japońskiej sztuki tańca but w wykonaniu jednego z największych mistrzów tej dziedziny na świecie - Daisuke Yoshimoto, a także jego uczennic. W piątek oraz w sobotę (7 i 8 grudnia) w Studiu Na Grobli mistrz zaprezentuje "Kiokatabirę ciała". Tytułowa "kiokatabira" to kimono, w którym się zmarłych w obrządku buddyjskim. Spektakl jest próbą pokazania upływu czasu. To swoisty dialog serca z samym sobą, jak podkreśla tancerz. W niedzielę (9 grudnia) wrocławska publiczność zobaczy uczennice Yoshimoto: Kei Ishikawę i Ritsuko Takahashi w przedstawieniach "Beyer" oraz "Stuletni zegar".

Japoński tancerz poprowadzi w dniach 3-5 grudnia warsztaty, które zakończy pokaz pracy. Niemal przez cały grudzień będzie można także podziwiać niezwykłą wystawę fotografii, dokumentującą pracę Daisuke Yoshimoto. Na wystawie zgromadzono zdjęcia wykonane w latach 2007-2011 w Kawasaki i Tokio, w Japonii, oraz w Lublinie, Warszawie i we Wrocławiu. Ich autorem jest japoński fotografik, Tetsuya Saito. Wystawa była już pokazywana w Tokio, teraz zaś zostanie przedstawiona w Instytucie Grotowskiego.

Butoh to japońska forma tańca nowoczesnego stworzona w latach pięćdziesiątych XX wieku przez japońskich artystów. Gatunek ten wymyka się wszelkim definicjom i jest najśmielszą dotychczas próbą przełożenia tajemniczego, tłumionego życia nieświadomości na teatr. Podobnie jak surrealiści, wczesne but wykorzystywało skrzywienie natury, deformację, szaleństwo oraz przypadek jako zasadę kompozycji. Artyści, zainspirowani ideą teatru okrucieństwa Antonina Artauda, odwrócili się od wpływów masowej kultury Zachodu. Najbardziej znani twórcy butoh to m.in. Kauzo Ohno, Tatsumi Hijikata i właśnie Daisuke Yohimoto.

W środę (5 grudnia) o godz. 20.00 w Studiu Na Grobli (ul. Na Grobli 30/32) odbędzie się pokaz pracy uczestników warsztatów, a już w weekend (7-9 grudnia) o godz. 19.00 zaprezentowane zostaną spektakle tańca butoh. Wstęp na pokaz pracy jest wolny, zaś bilety na spektakle w cenie 15 i 10 zł można jeszcze nabyć za pośrednictwem sieci Biletin oraz - w miarę dostępności - godzinę przed spektaklem. W dniach 3-20 grudnia w CaféTHEI (Przejście Żelaźnicze 4) otwarta będzie natomiast wystawa fotograficzna Tetsui Saito "Tenku Yoran" dokumentująca pracę Daisuke Yoshimoto. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 3 grudnia o 16.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji