Artykuły

Roger w dark-roomie

"Król Roger" - wielkie dzieło operowe Karola Szymanowskiego i Jarosława Iwaszkiewicza. Od kilku lat triumfalnie wędruje przez największe sceny świata. Kilka tygodni temu zawędrowało do Bilbao i miejmy nadzieję, że ten spektakl zostanie też pokazany w Polsce i to nie tylko dla wielkiej kreacji Mariusza Kwietnia w partii tytułowej - pisze Katarzyna Kaczorowska w Polsce Gazecie Wrocławskiej.

"Król Roger" to dzieło z opinią trudnego interpretacyjnie, obciążone kłótnią Szymanowskiego i Iwaszkiewicza, co doprowadziło do zerwania współpracy. W efekcie Szymanowski sam napisał cały akt trzeci, jak do tej pory postrzegany jako najsłabsze ogniwo utworu. Michałowi Znanieckiemu udała się rzecz z pozoru niemożliwa - scalił ten akt z resztą opery, dając widzom spójną dramaturgicznie i psychologicznie całość.

"Król Roger" w stolicy Kraju Basków to wielki triumf Polaków i polskiej kultury. Tamtejsza opera, mieszcząca - bagatela - 27OO widzów! - była pełna, a widownia entuzjastycznie oklaskiwała solistów i orkiestrę pod wodzą Łukasza Borowicza (pod jego batutą muzycy zagrali tak, jak do tej pory ponoć rzadko im się zdarzało). Ale do rzeczy - Znaniecki postanowił postawić swoim Rogerem kropkę nad "i". Pasterz, który budzi niepokój, pojawia się w domu króla, doprowadza do rozpadu jego rodziny, w gruncie rzeczy jest uosobieniem ukrytych pragnień

i tęsknot samego Rogera. Pragnień jednoznacznie homoseksualnych, których jego świadoma częśćprzyjąć nie chce, ale które instynktownie wyczuwa Roksana, odchodząc od męża. Dramatyczny jest szczególnie koniec Rogera, który, stary, zmęczony, sam wgejowskim klubie, wciąż woła do siebie Roksanę, nawet w takim momencie udając, że jego prawdziwa natura jest mniej istotna niż obowiązek, konwenans, norma.

Ta interpretacja jest nie tylko prawdziwa dzięki genialnej roli Kwietnia, ale też jak najbardziej uprawniona, jeśli weźmie się pod uwagę kontekst osobisty autorów "Króla Rogera" - i Szymanowski, i Iwaszkiewicz byli homoseksualistami, choć ten drugi bardzo kochał swoją żonę Annę i córki.

W baskijskim "Rogerze" był też wrocławski akcent - w roli zakonnicy wystąpiła Iryna Zythynska, solistka Opery Wrocławskiej. I trzymajmy kciuki, by zobaczyć ten spektakl we Wrocławiu.

Znaniecki postanowił postawić swoim Rogerem kropkę nad "i".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji