Artykuły

Sopot. Dzień Tańca na festiwalu Metropolia Jest Okey!

Ostatni w tym roku przegląd trójmiejskich spektakli tanecznych odbędzie się 28 grudnia (o godz. 17) w Klubie Scena w Sopocie podczas festiwalu Metropolia Jest Okey! Festiwal ten, w dużej mierze poświęcony prezentacji corocznych dokonań rodzimej, trójmiejskiej ceny muzycznej, już po raz czwarty umożliwia także zapoznanie się z dorobkiem artystów tańca i performansu.

Tegoroczne prezentacje to przede wszystkim spektakle tancerzy młodych, kształtujących swój styl i język scenicznego wyrazu. Część z nich kształci się pod okiem doświadczonych choreografów - jak jest w wypadku najnowszego spektaklu Sopockiego Teatru Tańca zatytułowanego "Wild Project" [na zdjęciu]. Przedstawienie skupia zarówno tych bardziej doświadczonych, jak i tych jeszcze nieopierzonych tancerzy pod jedną, spójną i dynamiczną choreografią Joanny Czajkowskiej. Inspiracją do powstania spektaklu była m.in. psychologiczna teoria instynktów Williama McDougalla.

Inni tancerze, jak Tatiana Kamieniecka, są wciąż częścią zespołów, w których wyrośli (Dada von Bzdülöw), jednak coraz częściej poszukują też własnej, scenicznej i ruchowej, niezależności. Ciekawy i odważny, pełen twórczych poszukiwań język ruchu Kamieniecka pokazała w solowym spektaklu "Wieloryb", który powstał w ramach konkursu "rezydencja/premiera" w gdańskim Klubie Żak. Kolejnym projektem, tym razem stworzonym wspólnie z Katarzyną Wolińską, wychowanką Pracowni Fizycznej Jacka Owczarka i autorką solowego "Sin Deep", jest "Best F(r)iends". Spektakl powstał z inspiracji scenariuszem "Persony" Ingmara Bergmana. Podejmuje temat jednostkowej osobowości i jej rozdwojenia, dotyka relacji człowiek-społeczeństwo i relacji z "ja", a szczególnie jego nieznaną stroną. Muzykę do spektaklu na żywo wykonuje Paweł Osiński.

Są też tacy, którzy swoją niezależność wyrażają pod szyldem własnego zespołu - jak Dzikistyl Company. Podczas Dnia Tańca na Metropolii odbędzie się premiera ich najnowszego spektaklu, "Streetwise". Jego twórcami i wykonawcami są Wioleta Fiuk i Partryk Gacki. Zainspirował ich fragment Valdemara Baldhead Łysiaka Konkwista. Ideologiczną bazę spektaklu "Streetwise" stanowią z jednej strony dekadenckie spostrzeżenia Łysiaka dotyczące upadających ideałów piękna i miłości, z drugiej strony - spektakl zdecydowanie przeciwstawia się kryzysowi wartości. W technice wykonania dominować będą akrobatyczne figury oraz dynamiczny ruch zaczerpnięty ze stylu street dance, kojarzonego z breakdancem. Tancerzom towarzyszyć będą wizualizacje Andrzeja Rajkowskiego.

W repertuarze tegorocznej Metropolii znalazł się też najnowszy spektakl Teatru LipZezRew, "Kobieta z wydm", w choreografii i wykonaniu Bożeny Zezuli, Danuty Markisz i Tomasza Lipskiego. Inspirowany jest powieścią Abe Kobo pod tym samym tytułem. Opowiada historię narodzin miłości, jest obrazem uczucia, które potrzebuje czasu i zrozumienia, uczucia, które jest walką, a jej finał jest z góry dla każdego wygrany.

Można spokojnie powiedzieć, że stałym punktem Metropolii są performanse Krzysztofa "Leona" Dziemaszkiewicza, choreografa, tancerza i performera. Również tym razem zaprezentuje on próbkę swojego charakterystycznego stylu, na który składają się obrazy wyraziste, niejednoznaczne, często humorystyczne, groteskowe, brutalne albo dosadne; motywy przeplatające się w kolejnych wariantach, kolaże, wariacje własnych prac i odkryć.

Wstęp na wszystkie prezentacje Metropolia Jest OKEY! jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji