Artykuły

Katowice. Ukazała się monografia Jerzego Skarżyńskiego

Muzeum Śląskie zaprasza do zapoznania się z najnowszą monografią "Mapy wyobraźni. Surrealny świat Jerzego Skarżyńskiego", prezentującą sylwetkę wybitnego polskiego artysty, który wspólnie z żoną Lidią, stworzył na ekranie i scenie niezapomniane scenografie, mające stałe miejsce w historii teatru oraz filmu.

"Wspólny pokój", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka" oraz "Sanatorium pod Klepsydrą" to jedne z najbardziej znaczących i znanych polskich filmów, do których scenografie przygotował Jerzy Skarżyński.

Uhonorowany w 2000 roku Koryfeuszem Scenografii Polskiej, Jerzy Skarżyński, stworzył projekty scenografii do filmów z tak zwanego nurtu kina historycznego realizowane w latach sześćdziesiątych XX wieku, ekranizacji "Historii żółtej ciżemki", ale także komiksy i ilustracje do książek Philipa Dicka, braci Strugackich czy Joe Alexa, których wydania do dzisiaj są uznawane za kanoniczne. Możliwość kontaktu z rysunkami Skarżyńskiego mieli także czytelnicy "Przekroju" i "Życia Literackiego", jako że przez wiele lat ilustrował on zamieszczane w nich opowiadania.

Dorastając w artystyczniej rodzinie, Jerzy Skarżyński od najmłodszych lat obcował ze sztuką. Dziadek, wiolonczelista, kompozytor i pedagog, dbał o muzyczne obycie wnuka; matka zaraziła go swymi literackimi pasjami, zaś ojciec, interesujący się teatrem, zabierał małego Jurka na spektakle, w których zresztą często sam brał udział, grając na wiolonczeli w operowej orkiestrze. W 1941 roku Jerzy Skrażyński rozpoczął naukę w Zawodowej Szkole Przemysłu Artystycznego - Kunstgewerberschule - placówce, kontrolowanej przez okupantów, przygotowującej dekoratorów, witrażystów, tkaczy i snycerzy, w której wykładali wybitni polscy profesorowie: Józef Mehoffer, Stanisław Kamocki, Fryderyk Pautsch, Ignacy Pieńkowski i wielu, wielu innych.

W monografii odnajdziemy nie tylko najważniejsze projekty, rysunki i obrazy z kolekcji wybranych muzeów oraz analizę twórczości Lidii i Jerzego Skarżyńskich, której cechą charakterystyczną jest traktowanie dzieła jako osobistej wypowiedzi artysty. Publikacja jest pierwszą z serii poświęconej najważniejszym artystom i zjawiskom reprezentującym historię i składającym się na współczesność polskiej plastyki scenicznej, filmowej i performatywnej.

Mapy wyobraźni. Surrealny świat Jerzego Skarżyńskiego

Format 22 x 27 cm, 392 strony, oprawa twarda, ilustracje kolorowe i czarno-białe, streszczenia w języku angielskim i niemieckim, rok wydania 2012

cena: 95,00 zł

Kontakt dla mediów:

Dział Marketingu Muzeum Śląskiego w Katowicach

Danuta Piękoś

tel. (32) 779 93 69, marketing@muzeumslaskie.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji