Artykuły

Warszawa. Na Wdechy czas

Po raz dziewiąty redakcja Gazety Wyborczej - Stołecznej przyzna Wdechy, prawdopodobnie jedyne nagrody kulturalne na świecie, na których można surfować! W kategorii Człowiek Roku nominowano Stanisławę Celińską i Agnieszkę Glińską, a "Danuta W." Polonii i płyta "Nowa Warszawa" Celińskiej, wyprodukowana przez Nowy Teatr, nominowane są w kategorii Wydarzenie Roku.

Już 9 lutego ogłosimy, kto naszym zdaniem był w 2012 Człowiekiem Roku, co było Wydarzeniem Roku i Miejscem Roku. Dziś szerzej przedstawiamy kandydatów w kategorii Człowiek Roku. To spośród nich wybierzemy bohatera ostatnich dwunastu miesięcy. W następnych numerach o nominowanych w pozostałych dwóch kategoriach:

wydarzenie roku:

Płyta "Nowa Warszawa" - Stanisława Celińska, Bartek Wąsik i Royal String Quartet nagrali płytę ze szlagierami o Warszawie w nowych aranżacjach.

Otwarcie odnowionego kina Iluzjon - wielka duma, że można tak świetnie zadbać o zabytek i małe artystyczne kino.

Spektakl "Danuta W." - Krystyna Janda po raz kolejny nas zaskoczyła, w Teatrze Polonia znalazła nieoczywisty sposób na przedstawienie historii Danuty Wałęsy.

Record Store Day - pierwsza polska edycja obchodzonego na całym świecie święta małych sklepów muzycznych.

Otwarcie odnowionego Muzeum Narodowego - za nowe życie, które dyrektor Agnieszka Morawińska tchnęła w tego muzealnego molocha.

***

miejsce roku:

Pawilon Emilia - Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokazało, jaką klasę ma to miejsce.

BarKa - za skuteczne przywracanie warszawiakom Wisły.

Klub Komediowy Chłodna - za skuteczny rebranding dawnej klubokawiarni.

Kino Za Rogiem - malutkie kino, w którym możemy oglądać wartościowe filmy.

Warszawa Powiśle - reakcja warszawiaków na naloty straży miejskiej na tę kultową klubokawiarnię pokazała, jak ważne jest to miejsce w mieście.

Nominacje do nagrody Wdecha 2012 w kategorii człowiek roku:

Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa

Architekci z pracowni WWAA. Ten rok był dla projektantów słynnego pawilonu polskiego na Expo 2010 w Szanghaju wyjątkowo dobry. Młodzi architekci zbudowali ciekawą scenografię wystawy "Miasto na sprzedaż" w pawilonie Emilia (z charakterystycznymi, wielkimi literami WWB na całą wysokość elewacji). Doglądali kończących się już budów: pierwszego z nowoczesnych apartamentowców na terenie Soho Factory oraz oryginalnego Służewskiego Domu Kultury, który nawiązuje do dawnej wiejskiej zabudowy terenów Dolinki Służewieckiej. Na dodatek Marcin Mostafa zgodził się przyjąć na siebie obowiązki prezesa warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Oboje są widomym znakiem tego, że w polskiej architekturze szykuje się pokoleniowa zmiana warty.

AGNIESZKA KOWALSKA

***

DJWika

74-letnia Wirginia Talan-Szmyt, bohaterka cieszących się sporym powodzeniem imprez między- i ponadpokoleniowych. Zanim przeszła na emeryturę, pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi, była dyrektorką zakładu poprawczego dla chłopców. Teraz jest didżejką. Jak wyznała "Gazecie": - Co roku prowadzę sylwestra na 200 seniorów, sama jedna gram do szóstej rano! Zaczynam zawsze walcem "Nad modrym Dunajem" albo "Na stokach Mandżurii". A polem dawaj do przodu! Uwielbiam Modern Talking! Jest główną bohaterką imprezowego cyklu "Dancing", z którym występowała m.in. w UFO na placu Na Rozdrożu czy Mieście Cypel. Jest jedną z najbardziej pozytywnych i barwnych postaci warszawskiej sceny imprezowej. A wiadomości o niej już dawno przekroczyły granicę miasta - informację o didżejce podawał Reuters, trafiła też na stronę internetową poświęconą wyłącznie dobrym wiadomościom (Positivepressportal.com).

ŁUKASZ KAMIŃSKI

***

Stanisława Celińska

Na pomysł nagrania coverów znanych piosenek o Warszawie wpadł dziennikarz Mike Urbaniak. Wybór, aby zaśpiewała je właśnie aktorka Nowego Teatru Stanisława Celińska, był strzałem w dziesiątkę. Warszawianka z urodzenia zawarła w ich interpretacji cały bagaż swoich artystycznych i osobistych doświadczeń. Miłość i ból, radość i udrękę, nostalgię i wściekłe pragnienie życia. W znanych kawałkach, takich jak "Warszawa" T.Love, "Sen o Warszawie" Niemena, "Bal na Gnojnej", a nawet "Taka Warszawa" Beaty Kozidrak, Celińska odkryła nowe sensy. Ta płyta to wyznanie trudnej miłości do brudnego, chaotycznego, śmierdzącego spalinami i wódką miasta.

Jest w niej cała Warszawa, jej brzydota i piękno, traumatyczna przeszłość i niepewna współczesność, przedwojenne podkasane rewie i PRL-owskie blokowiska, pamięć o getcie i neuroza wielkiej metropolii. Tego efektu miejskiej polifonii nie byłoby bez Bartka Wąsika, pianisty i autora aranżacji oraz zespołu Royal String Quartel. Spotkanie muzyki popularnej i klasycznej daje niezwykły rezultat, warszawskie szlagiery brzmią, jakby napisali je Szostakowicz, Szymanowski i Górecki.

ROMAN PAWŁ0WSKI

***

Agnieszka Glińska

Nowa dyrektorka artystyczna Teatru Studio. Jest tu dopiero od kilku miesięcy, a już widać zmiany. Miejsce do niedawna omijane przez widzów znów stało się modne, przyciąga nową publiczność.

Mamy nowe, budzące emocje premiery: "Wichrowe wzgórza" - młodego, ale już rozchwytywanego duetu twórców Julii Holewińskiej (autorka adaptacji) i Kuby Kowalskiego (reżyser); "UFO.Kontakt" - oryginalny spektakl dyplomowy PWST z Krakowa według tekstu i w reżyserii Iwana Wyrypajewa (z którym nowa dyrektorka zamierza współpracować częściej, w lutym premiera "Ożenku" w jego reżyserii), wreszcie "Sąd Ostateczny" Ódóna von Horvatha w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Glińska zaczęła swoją dyrekcję (zastrzegła to w rozmowach z miastem) od zmian w zespole aktorskim, czego nie udało się jej poprzednikom. Zaprosiła do współpracy kilku znakomitych aktorów, m.in. Dorotę Landowską, Joannę Szczepkowską, Krzysztofa Stroińskiego, ale też swoich niedawnych, utalentowanych studentów. To już procentuje, już widać siłę jej aktorskiej drużyny. Jako osoba, która dba też o najmłodszą publiczność, wprowadziła do Studio zajęcia dla dzieci. Na luty zapowiada wielki charytatywny bal.

DOROTA WYŻYNSKA

***

Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz

Ona gra na wiolonczeli, on - na akordeonie. 24-latkowie, którzy po studiach muzycznych w Warszawie rozwijają zdolności na uczelniach zagranicznych, koncertują solo i w duecie. Magdalena Bojanowicz jest laureatką 8. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego w Warszawie w 2011 r.

Razem mocno zadebiutowali na Warszawskiej Jesieni 2012 - zagrali cały koncert, prezentując nowe utwory polskie i zagraniczne. Na początku grudnia ukazała się ich pierwsza płyta "Satin" (Sarton), na której prezentują utwory, które zadedykowali im kompozytorzy polscy młodego i średniego pokolenia. Wielki plus za umiejętność tworzenia nastrojów, pasjonujący dialog i doskonałe muzyczne porozumienie, wrażliwe ucho.

Mają wybitne predyspozycje do wykonywania muzyki współczesnej i będąc w bardzo młodym, jak na karierę solistyczną, wieku, animują twórczość rodzimych kompozytorów. Wiolonczela i akordeon to nietypowe połączenie i dla takiego składu powstało niewiele utworów. Bojanowicz i Frąckiewicz dbają o to, żeby im grania nie zabrakło, dzięki temu powstaje nowa, świetna muzyka.

ANA S. DĘBOWSKA

***

NAGRODY KULTURALNE GAZETY CO JEST GRANE

Wybierz z nami Człowieka, Miejsce, Wydarzenie i wygraj jedną z wielu atrakcyjnych nagród!

CZŁOWIEK ROKU

KOD 1 - STANISŁAWA CELINSKA

KOD 2 - AGNIESZKA GLIŃSKA

KOD 3 - DJ WIKA

KOD 4 - NATALIA PASZKOWSKA I MARCIN MOSTAFA

KOD 5 - MAGDALENA BOJANOWICZ I MACIEJ FRĄCHEWICZ

MIEJSCE ROKU

KOD 6 - PAWILON EMILIA

KOD 7 - BARKA

KOD 8 - KLUB KOMEDIOWY CHŁODNA

KOD 9 - KINO ZA ROGIEM

KOD 10 - WARSZAWA POWIŚLE

MURANOW

WYDARZENIE ROKU

KOD 11 -"NOWA WARSZAWA"

KOD 12 - OTWARCIE ODNOWIONEGO KINA ILUZJON

KOD 13 - "DANUTA W."

KOD 14 - "RECORD STORE DAY 11

KOD 15 - OTWARCIE ODNOWIONEGO MUZEUM NARODOWEGO

Sam zdecyduj, komu przyznasz Wdechę Publiczności.

Wyślij SMS o treści

WDECHY.KOD KANDYDATA.IMIĘ I NAZWISKO pod nr 71466

(cena l zł + VAT),

np, głosując na Stanisławę Celińską,

piszemy

WDECHY. 1 JAN KOWALSKI

Na SMS-y czekamy od 18 stycznia

do 6 lutego do godz. 23.59.

Szczegóły na www.wdechy.pl

Do wygrania mm : zegarki, bilety do kin, książki, płyty, vouchery na wycieczki

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji