Artykuły

Wdechy 2012 - nominacje: Stanisława Celińska

Aktorka Nowego Teatru zagrała życiową rolę. W interpretacjach dwunastu warszawskich szlagierów zawarła cały bagaż artystycznych i osobistych doświadczeń. Miłość i ból, radość i udrękę, nostalgię i wściekłe pragnienie życia. Jej płyta "Nowa Warszawa" to wyznanie trudnej miłości do brudnego, chaotycznego, śmierdzącego spalinami i wódką miasta, "betonu stolicy" - Pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

Stanisława Celińska jest jedną z nominowanych do tegorocznych Wdech - Nagród "Gazety Co Jest Grane" w kategorii Człowiek Roku.

Jej płyta "Nowa Warszawa" (wydana przez Nowy Teatr) to wyznanie trudnej miłości do brudnego, chaotycznego, śmierdzącego spalinami i wódką miasta, "betonu stolicy", jak o nim śpiewa Muniek Staszczyk, gdzie "Hitler i Stalin zrobili co swoje". "Warszawa" T.Love w wykonaniu Celińskiej jest absolutnie niezwykła. Kiedy melorecytuje ciemnym, zmęczonym głosem opowieść o skacowanym poranku na Grochowie i podróży na lewy brzeg, na Krakowskie Przedmieście i "zielony Żoliborz, pieprzony Żoliborz", aż widzi się te zmęczone z przepicia ulice.

Wszystkie piosenki nabierają tu dramatyzmu i głębi. Niesamowity jest "Sen o Warszawie", somnambuliczna podróż przez widmowe miasto. Melodia rusza powoli jak samochody w szczycie na Wisłostradzie, "warszawskie kolorowe dni to sen, majak, przywidzenie". Dopiero w finale rytm przyspiesza, miasto zrywa się do codziennej gonitwy. Ale największym zaskoczeniem jest "Taka Warszawa" Beaty Kozidrak. Nigdy bym nie pomyślał, że z tego popowego kawałka da się cokolwiek wyciągnąć, tymczasem Celińska śpiewa go tak, jakby sama była miastem, które kocha i nienawidzi, potrzebuje miłości i czasem miewa złe dni.

W tej muzyce jest cała Warszawa, jej brzydota i piękno, traumatyczna przeszłość i niepewna współczesność, przedwojenne podkasane rewie i PRL-owskie blokowiska, pamięć o getcie i neuroza wielkiej metropolii.

W kategorii Człowiek Roku nominowani są też: Agnieszka Glińska (nowa dyrektorka artystyczna Teatru Studio), Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa (architekci z pracowni WWAA), Wika (74-letnia didżejka), Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz (niesamowity duet muzyczny). Nagrody przyznamy też w kategorii Miejsce Roku i Wydarzenie Roku.

Wręczenie Wdech - 9 lutego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji