Artykuły

Hamburg. Nagroda KAIROS dla Pawła Althamera

Polski rzeźbiarz Paweł Althamer otrzymał tegoroczną nagrodę KAIROS - poinformował w środę sponsor wyróżnienia, niemiecka fundacja im. Alfreda Toepfera w Hamburgu.

"Althamer udziela za pomocą artystycznych strategii, naruszających utrwalone struktury i systemy regulacyjne, odpowiedzi na społeczno-polityczne pytania dotyczące uczestnictwa, sprawiedliwości i indywidualnego pola działania" - czytamy w uzasadnieniu decyzji, opublikowanej na stronie internetowej fundacji.

"To, jak mieszkamy, jak pracujemy, jakie wartości uważamy za ważne - wszystko to uświadamiamy sobie w zaskakujący sposób dzięki jego instalacjom, przedstawieniom i akcjom" - napisali członkowie kuratorium. Podkreślili, że artysta "kieruje naszą uwagę na rzeczy pozornie oczywiste lub wypierane (ze świadomości)".

Paweł Althamer (ur. 1967 r. w Warszawie) ukończył studia na Wydziale Rzeźby na warszawskiej ASP. Kształcił się pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego, u którego zrobił dyplom. Wraz z innymi studentami z pracowni profesora, m.in. Katarzyną Kozyrą, Jackiem Markiewiczem i Jackiem Adamasem, współtworzył grupę artystów prezentujących swoje prace na początku lat 90. pod wspólnym szyldem "Pracowni" czy też "Kowalni".

Althamer poszukiwał swojego własnego stylu posługując się wieloma, czasem niekonwencjonalnymi, materiałami i technikami. Posługiwał się metalową siatką, ubierał swoje rzeźby w stare ubrania, następnie wzorem dla niego stały się pojazdy kosmiczne.

Od kilku lat artystyczne działania Althamera mają społeczny charakter. W 2000 r. np. namówił mieszkańców bloku na warszawskim Bródnie do zgaszenia nocą świateł w domach w taki sposób, aby utworzyły napis "2000". Rok później zbudował w centrum Warszawy "Domek na drzewie" mający symbolizować miejsce odosobnienia pośrodku miejskiej aglomeracji.

Wystawy prac Althamera organizowano w wielu krajach. W Niemczech artysta brał udział m.in. w wystawach Documenta w Kassel oraz "Almech" w muzeum Guggenheima w Berlinie.

Nagroda KAIROS przyznawana jest od 2007 roku artystom i naukowcom, których twórczość stanowi ważny impuls dla europejskiej kultury. Wynoszące 75 tys. euro wyróżnienie należy do najwyżej dotowanych nagród w dziedzinie kultury w Europie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji