Artykuły

Polskie Radio. Blogi wyprą profesjonalną krytykę?

- Pierwsze 200 recenzji to jest szlifowanie warsztatu, kolejne 200 to uświadomienie sobie, dla kogo się pisze, potem można myśleć, co dalej - mówił w Dwójce Jarosław Czechowicz, autor bloga "Krytycznym okiem". W "Rozmowach po zmroku" dyskutowaliśmy o rosnącym znaczeniu blogerów kulturalnych.

Pisze się co chce, o czym chce i ile chce. To niejedne zalety, które sprawiają, że coraz więcej osób, w tym profesjonalni krytycy, zakłada blogi. O recenzje w tych najpopularniejszych zabiegają profesjonalne wydawnictwa, a także sami artyści.

- Bloger staje się wyznacznikiem gustów, osobą która się orientuje, a dzięki różnym serwisom społecznościowym ich pisanie przestaje być "pogaduszką nad kawą" - mówiła w Dwójce Katarzyna Zaniewska, socjolożka i badaczka kultury 2.0.

Do rosnącego znaczenia blogerów jako recenzentów kultury z ostrożnością podchodzi Wojciech Majcherek, krytyk teatralny. Gość Bartosz Panka wyrażał swoją nieufność co do profesjonalizmu publikowanych w sieci tekstów.

- Nie chciałbym, żeby blogi traktowano jako surogat krytyki artystycznej. Krytyka profesjonalna powinna się łączyć z mediami profesjonalnymi. Tu powinna być zależność, że czytelnik ma pełne zaufanie do kompetencji, że to nie jest amatorskie hobby. Jestem zdania, że póki się trzeba walczyć o krytykę artystyczną w mediach tradycyjnych - mówił.

W audycji udział wzięli także Dorota Szwarcman krytyczka muzyczna, autorka bloga "Co w duszy gra", oraz Danuta Awolusi, autorka bloga "Książki zbójeckie".

Audycję poprowadził Bartosz Panek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji