Artykuły

Radziejowice. Legia Honorowa dla Teresy Żylis-Gary

Światowej sławy polska sopranistka Teresa Żylis-Gara została odznaczona w piątek Orderem Oficera Legii Honorowej. To najwyższe odznaczenie Francji polska śpiewaczka otrzymała za "upowszechnianie francuskiej kultury".

O odznaczeniu dla polskiej śpiewaczki poinformowała w piątek PAP Ambasada Francji w Polsce.

Teresa Żylis-Gara - jak podkreślają francuscy dyplomaci "wybitna Polka, osobistość świata muzyki, która zaangażowana była, zarówno podczas wyjątkowej kariery śpiewaczej jak i pedagoga, w upowszechnianie francuskiej kultury" - została odznaczona przez ambasadora Francji w Polsce Pierre'a Buhler'a. Uroczystość odbyła się w pałacu w Radziejowicach w obecności m.in. przedstawicieli Kancelarii Prezydenta oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odznaczenie Legii Honorowej zostało ustanowione przez Napoleona I Bonaparte, 19 maja 1802 r. i jest nadawane zarówno wojskowym, jak i cywilom. Dewiza orderu to "Honneur et Patrie" ("Honor i Ojczyzna").

Teresa Żylis-Gara urodziła się w Landwarowie koło Wilna. Studiowała w łódzkim konserwatorium u prof. Olgi Olginy. Wygrana na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów w Warszawie zapewniła jej pierwszy, stały angaż. W 1956 zadebiutowała w Operze Krakowskiej, w głównej roli, w "Halce" Stanisława Moniuszki. Prawdziwym przełomem w jej karierze był występ w 1966 r. w Paryżu, gdzie kreowała postać Donny Elviry w "Don Giovannim" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Kariera wybitnej polskiej maestry od tej pory - jak podaje Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, w którym śpiewaczka prowadzi kursy mistrzowskie - nabrała oszałamiającego tempa. Artystka występowała na scenach operowych całego świata. Najdłużej była związana z nowojorską Metropolitan Opera. Bliska współpraca łączyła ją także z teatrami operowymi w Berlinie, Hamburgu i Monachium oraz mediolańską La Scala i Wiener Staatsoper.

Repertuar śpiewaczki obejmuje 24 wielkie role w operach Giuseppe Verdiego, Richarda Straussa, Giacomo Pucciniego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ernesta Chaussona. Jej partnerami na scenie byli najwięksi artyści scen operowych m.in. Carlo Bergonzi, Jose Carreras, Franco Corelli, Fiorenza Cossotto, Placido Domingo, Mikołaj Giaurow, Sherill Miles, Luciano Pavarotti, Rugiero Raimondi, Jon Vickers, Ingmar Wixell.

Polska śpiewaczka nagrywała dla renomowanych wytwórni płytowych. Poza wielkimi kreacjami operowymi (m.in. "Don Giovanni" Mozarta, "Le Roi Arthus" Chaussona, "Ariadne auf Naxos" Richarda Straussa) nagrania obejmują muzykę oratoryjną ("Pasja wg św. Mateusza" Bacha, "Requiem" Dvoraka, "Messa da Requiem" Verdiego, "Das Klagende Lied" Mahlera), a także pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Eduarda Lalo.

Żylis-Gara jest także pedagogiem, profesorem sztuk muzycznych i przekazuje wiedzę z zakresu techniki i interpretacji wokalnej. Zapraszana jest do prowadzenia kursów mistrzowskich w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Od 1980 r. artystka mieszka na stałe w Monaco.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji