Artykuły

Poznań. Rusza serial o Jeżycach w Nowym

Dziś w Teatrze Nowym w Poznaniu premiera dwóch pierwszych odcinków teatralnego serialu "Jeżyce Story" - pt. "Lokatorzy" i "Buntownicy". W kwietniu Jeżyce wrócą jako "Miasto kobiet" i "Miasto mężczyzn".

Fascynujące historie dzieją się czasem tuż za rogiem. Twórcy serialu teatralnego o Jeżycach próbują ich nie przeoczyć. Szukasz ciekawego tematu? Zacznij od najbliższego otoczenia. Przyjmowanie tego, co cię otacza, za oczywiste, to pierwszy błąd dziennikarza. Nieustanne dziwienie się temu, co napotykasz na pokonywanej codziennie, identycznej trasie - to już cenna umiejętność.

- Punktem wyjścia jest dla mnie uważność. Zdałem sobie sprawę, jak często nie widzę tego, co się wokół mnie dzieje. Jak często pomijam rzeczy niesłyszalne, ludzi, za którymi kryją się historie - opowiadał o pomyśle na serial o Jeżycach Marcin Wierzchowskim, jeden z jego twórców.

Chociaż teatr umożliwia przeniesienie się w dowolne miejsce i czas, jest też instytucją, która ma swoją konkretną lokalizację. Teatr Nowy stoi na Jeżycach i właśnie sobie o Jeżycach przypomniał. Próbuje opowiedzieć o swoich sąsiadach w sposób atrakcyjny i dla mieszkańców dzielnicy, i gości z innych fyrtlów.

Aby usłyszeć opowieści swoich sąsiadów, aktorzy przeistoczyli się w dziennikarzy i, jak mawiają reporterzy, ruszyli w miasto. Odnaleźli bohaterów w różnym wieku i społecznej pozycji. Edyta Łukasze wska i Nikodem Kasprowicz trafili do studenckiego mieszkania, gdzie notoryczny bałagan skłonił lokatorów do stworzenia swoistej konstytucji, regulującej ich obowiązki i prawa. Paweł Binkowski namówił rapera Peję na wspomnienie wypadku samochodowego z jego udziałem, który miał wpływ na losy jego ojca i brata. Kasprowicz i Paweł Hadyński skonfrontowali poglądy na życie znanego poznańskiego anarchisty Tomka Maty-siaka i jego o wiele bardziej konserwatywnego ojca. Janusz Andrzejewski poznał historię życia spadkobierczyni przedwojennej fortuny. Kobiecie grozi dziś eksmisja z kamienicy, będącej kiedyś własnością jej rodziny. - Ich historie aktorzy nagrywali albo zapraszali gości do teatru. Później wspólnie odsłuchiwali taśmy i historie przerabiali na potrzeby scenicznej prezentacji - opowiadał dyrektor Teatru Nowego Piotr Kruszczyński.

Twórcy "Jeżyce Story. Posłuchaj dzielnicy" - reżyser Marcin Wierzchowski oraz dramaturg Roman Pawłowski - nie mieli do tej pory nic wspólnego z Poznaniem. Wbrew pozorom, ich świeże spojrzenie "z daleka" może tylko ułatwić im opowiadanie o dzielnicy, tym bardziej jeśli głos oddają jej mieszkańcom. Ich ambicją nie jest wyłącznie zebranie życiowych historii - włączając w scenariusz losy jerzyków, do niedawna najczęściej spotykanych na Jeżycach ptaków, malują szczegółowy krajobraz historycznej dzielnicy, ze szczególnym uwzględnieniem przemian, jakim nieustannie podlega.

8 lutego zobaczymy dwa pierwsze odcinki pt. "Lokatorzy" i "Buntownicy" [na zdjęciu]. W kwietniu Jeżyce wrócą jako "Miasto kobiet" i "Miasto mężczyzn".

"JEŻYCE STORY. LOKATORZY. BUNTOWNICY."

Teatr Nowy (ul. Dąbrowskiego 5) piątek 8.02, godzina 19 bilety: 35, 55 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji