Artykuły

Wrocław. Film o Vaclavie Havlu

Vaclav Havel nieraz podkreślał, jak ważne były dla niego kontakty z polską opozycją w czasach PRL. Jego związek z naszą polityką ukazuje dokument "Nasz Waszek. O sile bezsilnych", który we Wrocławiu zobaczymy we wtorek 26 lutego o godz. 20.30 w Kinie Nowe Horyzonty.

Jego pierwszą sztukę wystawiono, gdy miał 27 lat. Zaangażował się w Praską Wiosnę, a gdy w 1968 roku czeska rewolucja została stłumiona przez siły Układu Warszawskiego, stał się dysydentem. Miał zakaz publikacji i wystąpień publicznych. Stał się osobą powszechnie znaną w wieku 39 lat z powodu "listu otwartego", który napisał do rządzącego Czechosłowacją Gustáva Husáka, szefa partii komunistycznej i prezydenta. Opisywał w nim politykę "normalizacji", która w rzeczywistości oznaczała zastój, degenerację mechanizmów społecznych i wszechobecność cynizmu. Jako jeden z założycieli Karty 77 działał w obronie więźniów politycznych i naraził się na represje. W sumie spędził pięć lat w więzieniu. W 1978 roku opublikował słynny esej "Moc bezmocnych" i to właśnie to hasło - "Siła bezsilnych" - zostało wykorzystane jako tytuł poświęconego mu filmu.

Dowiemy się z niego, że był nie tylko pisarzem i dramaturgiem, w historii zapisał się przede wszystkim jako działacz antykomunistyczny, ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy przywódca demokratycznych Czech. Przypomniane zostanie także to, że pozbawiony szansy publikowania pracował w browarze.

Podczas projekcji dokumentu będzie można poznać bliżej postać Havla i szczegóły dotyczące jego słynnej przyjaźni i współpracy z polską opozycją.

Zobaczymy także archiwalne zapisy wydarzeń, w których Havel brał udział, fragmenty jego przedstawień teatralnych i poświęcony mu reportaż z festiwalu rockowego w Trutnowie.

Reżyserką filmu jest Krystyna Krauze, zwykle autorka sztuk teatralnych. Premiera jej produkcji odbyła się w warszawskim kinie Muranów 17 grudnia ubiegłego roku, dzień przed pierwszą rocznicą śmierci polityka.

W projekcji we wtorek będzie uczestniczył producent filmu, Mirosław Chojecki, także scenarzysta, wydawca i działacz opozycji w czasach PRL.

Pokaz i spotkanie odbędą się w Kinie Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21). Bilety 15 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji