Artykuły

Kraków. Pierwszy marcowy tydzień w teatrach

W Słowackim i PWST - pokazy przedpremierowe, w Nowym - wystawa, w Salonie Poezji - Tuwim, a w NCK - Fronczewski i Tyniec... "Kwartet" w Słowackim

W czwartek (7 marca) w Teatrze im. Słowackiego przedpremierowo zobaczyć można spektakl "Kwartet" Heinera Müllera reżyserowanego przez Józefa Opalskiego.

"Bohaterów Kwartetu" - markizę Merteuil i hrabiego Valmonta - znamy dobrze z kultowej powieści Choderlosa de Laclos Niebezpieczne związki . Jednak sztuka Heinera Müllera - wybitnego niemieckiego dramatopisarza, określanego największym poetą teatru od czasów Becketta - tylko w punkcie wyjścia przypomina tamto klasyczne dzieło. Wciąga ona w niezwykle wyrafinowaną erotyczną grę, perwersyjny seks, brutalność i wyuzdanie prowadzące ostatecznie parę byłych kochanków do autodestrukcji. Ostry i dosadny język miesza się tutaj z poetyckością najwyższej próby, a temperatura złożonych emocji sięga zenitu. Mocny, wręcz porażający spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych!" - zapowiadają twórcy spektaklu.

Występują Marta Konarska i Grzegorz Mielczarek. Premiera odbędzie się 9 marca.

"Niech no tylko zakwitną jabłonie" w PWST

W Teatrze PWST w Krakowie od wtorku (5 marca) oglądać można przedpremierowe pokazy "Niech no tylko zakwitną jabłonie" Agnieszki Osieckiej, spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Aktorskiego. Wyreżyserował go Wojciech Kościelniak, a za oprawę muzyczną odpowiada Dawid Sulej Rudnicki.

"Niech no tylko zakwitną jabłonie" to "opowiedziana piosenkami przed - i powojenna historia Polski, do lat 50. włącznie. Studencka inscenizacja scenariusza Agnieszki Osieckiej, widzianego przez młode pokolenie po ponad 40 latach od prapremiery. Ówczesne Jabłonie , wystawione w Teatrze Ateneum przez Jana Biczyckiego - podobnie jak Osiecka związanego z STS-em i w ogóle sceną studencką - były jednym z największych przebojów teatralnych lat 60." - czytamy w zapowiedzi.

Występują studenci specjalności aktorsko-wokalnej: Karolina Głąb, Adrianna Kućmierz, Marta Mazurek, Weronika Wronka, Daniel Malchar, Jan Sobolewski i Łukasz Stawowczyk. Premiera odbędzie się 8 marca.

W Nowym... wystawa

W sobotę (2 marca) o godz. 20.30 w galerii Neonowa w Teatrze Nowym odbędzie się wernisaż wystawy Łukasza Błażejewskiego "Martwa natura". Wernisaż obejmuje "martwe malarstwo, wideo i fotografię".

Tuwim w salonie

W niedzielne południe (3 marca) w Krakowskim Salonie Poezji Teatrze im. Słowackiego w ramach obchodów Roku Tuwima 2013 spotkanie "Bez holajzy ani rusz!", na którym Katarzyna Zawiślak-Dolny, Rafał Dziwisz, Grzegorz Łukawski i Feliks Szajnert przedstawią jego poezję. Zagrają: Halina Jarczyk (skrzypce), Jacek Bylica (fortepian), Jacek Hołubowski (akordeon), Tomasz Kupiec (kontrabas).

Część 3. "Pełni życia" w Barakah

Na najbliższym Dramatorium w teatrze Barakah, w poniedziałek (4 marca), czeka nas trzeci odcinek powieści w odcinkach, czyli "Pełni życia" Johna Fantego. "John Fante mieszka w Los Angeles, jego żona jest w zaawansowanej ciąży oraz pełna zaawansowanych pomysłów i stanów emocjonalnych. A dom atakują termity. Pisarz jedzie do rodzinnej wsi, by ściągnąć do LA swego ojca budowlańca, który mógłby pomóc w naprawie domu... Rodzice głównego bohatera są równie ekscentryczni, jak pomysł, że istnieje logiczny związek pomiędzy solą rozsypaną pod prześcieradłem czy czosnkiem w dziurce od klucza a płcią mającego się narodzić dziecka. W końca ojciec, Nick Fante, decyduje się pomóc synowi i obaj pociągiem jadą do LA. Tam czeka na nich coraz bardziej ciężarna Joyce, która ma nową pasję, nowe pomysły i nowego znajomego " - kuszą organizatorzy. Czytają: Anna Piróg-Karaszkiewicz, Zbigniew Kozłowski, Jan Mancewicz i Franciszek Muła.

Warsztaty w Grotesce

W tym tygodniu najmłodsi widzowie mogą oglądać w teatrze Groteska "Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach" (od piątku do wtorku) oraz "Bajkę o Szewczyku" (od środy). W niedzielę 3 marca po drugim seansie "Baśni...", czyli około godz. 14.30, jak co tydzień odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci od trzeciego roku życia. Potrwają około godziny i poprowadzi je Ilona Buchner, aktorka teatru Groteska. Miejsca na warsztaty należy rezerwować pod numerami 12 633 37 62, 623 79 59 (kasa biletowa) oraz e-mailem: kasa@groteska.pl.

Opera b/o

1 i 19 marca (godz. 11) Opera Krakowska zaprasza na spotkania dla dzieci z cyklu "Opera b/o".

Dla małych melomanów będzie to okazja do poszukania odpowiedzi na pytania: Czy orkiestra symfoniczna gra tylko symfonie? Czy operetka to mała opera? Czy balet tańczy wyłącznie na balach? Kto straszy w "Strasznym dworze"? Czy na próbę generalną przychodzi generał? I wreszcie - co dzieje się za kulisami, gdy na scenie trwa spektakl? Uczestnicy spotkania zobaczą i usłyszą fragmenty największych dzieł operowych, operetkowych, musicalowych i baletowych (m.in. "Strasznego dworu", "Carmen", "Don Giovanniego", "Wesołej wdówki" i "Jeziora łabędziego"), poznają twórców oper, słynnych śpiewaków i dowiedzą się, jak powstaje spektakl w teatrze muzycznym.

Królowa Śniegu

Teatr Ludowy (os. Teatralne 34) zaprasza we wtorek i środę (5-6 marca, godz. 10) na spektakl dla dzieci "Królowa Śniegu" w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. "Baśń Andersena jako barwna teatralna opowieść, która zaprowadzi do niesamowitego świata śnieżnych pałaców i spełniających się snów. Wraz z Gerdą szukającą Kaya, swego przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw, odwiedzimy eteryczną krainę kwiatów, bajkowy pałac Księżniczki i zmierzymy się ze złowrogimi zbójcami. Wszystko po to, aby w obliczu zła odkryć siłę miłości" - czytamy w zapowiedzi.

W NCK: Fronczewski i Tyniec

Nowohuckie Centrum Kultury (al. Jana Pawła 232) zaprasza w poniedziałek 4 marca (godz. 19) do sali teatralnej - zobaczymy Piotra Fronczewskiego i Krzysztofa Tyńca w "Kolacji dla głupca" Francisa Vebera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji