Artykuły

Trójmiasto. Lulka, Wójcik i Miniatura wśród laureatów Sztormów 2012

Tęcza w centrum Warszawy, płyty zbierające znakomite recenzje, świetne role teatralne, popularne książki dla dzieci - cztery tysiące czytelników zadecydowało, kto wywołał w 2012 roku największe poruszenie w kulturze.

Od kilku już lat na ten dzień niecierpliwie czekają trójmiejscy artyści, animatorzy kultury, pracownicy instytucji kulturalnych, klubów i organizacji pozarządowych, a wreszcie - widzowie i słuchacze. Ich ciekawość została zaspokojona - wczoraj wręczyliśmy Sztormy Roku.

To nagrody dla tych twórców, którzy w ciągu dwunastu miesięcy 2012 roku swoimi dziełami wywołali największe zamieszanie na lokalnej, a często i krajowej scenie artystycznej.

Tegoroczną galę przenieśliśmy z telewizyjnego studia w gościnne progi sopockiej Państwowej Galerii Sztuki. Zgromadzili się tam twórcy nominowani w każdej z konkursowych kategorii, a także eksperci w tych dziedzinach, którzy wręczyli statuetki zwycięzcom.

Teatr. W tej kategorii zdecydowanie zwyciężyła Dorota Lulka, aktorka gdyńskiego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Na nagrodę - wręczył ją największy trójmiejski specjalista w dziedzinie teatru, prof. Jan Ciechowicz - zasłużyła rolą w spektaklu "Idąc rakiem" [na zdjęciu].

- Moja wielka radość z tej nagrody wiąże się z tym, że otrzymuję ją za stworzenie specyficznej postaci - powiedziała Dorota Lulka odbierając statuetkę. - To jest bohaterka pochodząca z trudnej literatury, postać, która nie ma bawić, która skłania do trudnej refleksji. Bardzo się cieszę, że ta postać budzi takie emocje.

Literatura. Statuetkę otrzymała Anna Czerwińska-Rydel za serię skierowanych przede wszystkim do najmłodszego czytelnika biografii słynnych gdańszczan: Heweliusza, Fahrenheita i Schopenhauera, a także za książkę o Januszu Korczaku. Nagrodę odebrała z rąk Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, literaturoznawczyni i autorki wielu książek dla dzieci.

- Bardzo się cieszę z otrzymania nagrody Sztorm Roku i jestem ogromnie wdzięczna tym, którzy mnie nominowali i na mnie głosowali - stwierdziła Anna Czerwińska-Rydel. - Również Teatrowi Miniatura, który 7 kwietnia wystawi przedstawienie na podstawie mojej książki o Fahrenheicie. W tym roku ukażą się kolejne książki dla najmłodszych mojego autorstwa dotyczące historycznych gdańskich postaci: Uphagena, Chodowieckiego, a ponadto "Historia Gdańska dla Dzieci". Planuję też wydanie książki dla dzieci niezwiązanej z Gdańskiem na temat Tuwima.

Muzyka rozrywkowa. Losy tego Sztormu były w tym roku najbardziej dramatyczne. Przez wiele dni o zwycięstwo walczyły dwa młode zespoły: punkowe Gówno i alternatywno-folkowy Enchanted Hunters. W ostatniej chwili, rzutem na taśmę, pokazując słuszność starego powiedzenia, że gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta - laur odebrał im Olo Walicki. Nagrodę dostał m.in.: za znakomitą płytę z zespołem The Saintbox, stworzenie kolektywu muzyczno-tanecznego Zespół Cieśni i Tańca oraz za multimedialne przedsięwzięcie "Pożegnanie ze światem". Statuetkę odebrał z rąk Przemka Dyakowskiego, nestora trójmiejskiej sceny jazzowej.

- Chciałbym przede wszystkim pogratulować współnominowanym, zespołom: Enchanted Hunters i Gówno - mówił Olo Walicki. - Oba są dla mnie wielką inspiracją, oba mają wielką i rzadką umiejętność budowania wokół siebie wspólnoty słuchaczy. A to działa z korzyścią dla całej sceny muzycznej.

Muzyka klasyczna. Sztorm w tej kategorii z rąk wielkiego znawcy Gdańska, ale także wielbiciela muzyki poważnej, prof. Andrzeja Januszajtisa, odebrała Alina Ratkowska, autorka projektu przypominającego klawesynowe, barokowe kompozycje Johanna Jeremiasa du Graina.- Cieszę się, że ten kameralny projekt z muzyką wybitnego gdańskiego kompozytora barokowego du Graina (ucznia Telemanna) został doceniony - powiedziała Alina Ratkowska. - To już nasz kolejny wkład w promocję dorobku tego twórcy. Na Festiwalu Goldbergowskim prezentowaliśmy wcześniej jego kantaty. Fakt, że barokowa muzyka gdańska została w plebiscycie wyróżniona, jest dla nas zachętą, żeby pracować dalej i nie poprzestawać na tym, co zrobiliśmy.

Sztuki plastyczne. Największy Sztorm w tej dziedzinie, którego efekty widoczne są nawet w Warszawie, wywołała w tym roku Julita Wójcik. Autorka słynnej "Tęczy", stojącej na stołecznym placu Zbawiciela, odebrała statuetkę od Zbigniewa Bulskiego, dyrektora Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Julita Wójcik: - Cieszę się, że chociaż "Tęcza" ukazała się w Warszawie, to wywołała Sztorm w Trójmieście.

Organizator. Największym powodzeniem cieszył się w tegorocznym plebiscycie Teatr Miniatura, który pod dyrekcją Romualda Wiczy-Pokojskiego powoli zmienia swoje - nastawione dotąd przede wszystkim na spektakle dla najmłodszych - oblicze. Nagrodę wręczyła Lena Dula ze Stowarzyszenia A Kuku Sztuka, które wielokrotnie zdobywało sztormowe nominacje za swoje przedsięwzięcia.

Agnieszka Kochanowska: - Cieszymy się i dziękujemy. To potwierdzenie, że idziemy w dobrą stronę. Będziemy teraz podnosić poprzeczkę.

Wydarzenie roku. Ogromną większością głosów zwyciężył w tej kategorii Festiwal Literacki Sopot. Nagrodę jego pomysłodawcom i organizatorom, w osobie przede wszystkim wiceprezydent miasta Joanny Cichockiej-Guli, wręczyła związana od kilku lat z Uniwersytetem Gdańskim, pisarka i literaturoznawczyni Izabela Filipiak.

- Ta nagroda jest ważna przede wszystkim dla ludzi, którzy czytają książki - powiedziała podczas gali Joanna Cichocka-Gula. - To dla nas, organizatorów festiwalu, znak, że warto walczyć o inne wartości niż te, które promuje dziś powszechnie kultura pop.

Autorami nominacji w poszczególnych kategoriach byli piszący o kulturze dziennikarze "Gazety Wyborczej Trójmiasto", a zwycięzców wybrali czytelnicy w plebiscycie SMS-owym i głosując za pomocą specjalnych kuponów. Muzyczną ozdobą piątkowej gali był występ nowego trójmiejskiego zespołu, duetu Logophonic, który w sobotę wydaje swoją debiutancką płytę.

Telewizyjną relację z gali Sztormów można obejrzeć w TVP Gdańsk dziś o godz. 19

Zwycięzcy plebiscytu Sztorm Roku 2012:

teatr: Dorota Lulka

literatura: Anna Czerwińska-Rydel

rock/pop/jazz/muzyka alternatywna: Olo Walicki

muzyka poważna: Alina Ratkowska sztuki plastyczne: Julita Wójcik

organizator: Teatr Miniatura

wydarzenie: festiwal Literacki Sopot

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji