Artykuły

Warszawa. "Teraz jest czas" Mikołaja Mikołajczyka w Emilii

W piątek, 8 marca, i w sobotę, 9 marca, o godz. 19.00 Muzeum Otwarte zaprasza na spektakl Mikołaja Mikołajczyka "Teraz jest czas".

Spektakl przygotowany został wspólnie z chórem "Wrzos", który na co dzień występuje w Domu Kultury "Dom Polski" we wsi Zakrzewo. Chór tworzą seniorzy - aktywni działacze - czujący nie tylko potrzebę muzycznej ekspresji, ale i tworzenia wspólnoty, która zdolna jest przełamać stereotyp "starość nie radość.

performans: 8 i 9 marca (piątek i sobota), godz. 19.00 miejsce: Pawilon Emilia, I piętro, ul. Emilii Plater 51, Warszawa

Wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsca pod adresem: info@artmuseum.pl

We wsi Zakrzewo koło Złotowa, w lokalnym Domu Kultury "Dom Polski", wyjątkowo prężnie działają seniorzy. Starsi ludzie mają tam swój chór - Zespół Śpiewaczy "Wrzos" - który powstał nie tylko z potrzeby muzycznej ekspresji, ale przede wszystkim, by tworzyć wspólnotę, która łamie stereotyp "starość nie radość". Mikołaj Mikołajczyk - choreograf i tancerz, "enfant terrible polskiego tańca" - przygotował z zakrzewskimi seniorami spektakl "Teraz jest czas".

Spotkanie Mikołajczyka z zespołem "Wrzos" nie miałoby racji bytu, gdyby nie ciekawość. Obustronna. Po pierwsze, ciekawość artysty zaintrygowanego społecznością starszych ludzi, w której "wszyscy się znają, a nawet są rodziną", a przede wszystkim nie godzą się na jesień życia pozbawioną poczucia humoru i wyzwań (bo teraz jest ich czas). Po drugie, ciekawość seniorów z wielkopolskiej wsi, przyglądających się artyście, który proponuje im wspólne oglądanie spektakli Piny Bausch, tańczy dla nich fragmenty swoich choreografii, a w końcu namawia do nieznanych im dotąd form twórczej ekspresji i eksperymentu. Premiera spektaklu "Teraz jest czas" odbyła się 5 września w Domu Kultury "Dom Polski" w Zakrzewie.

Mikołaj Mikołajczyk ukończył Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu, studiował na Uniwersytecie UAM w Poznaniu historię sztuki i socjologię. Pracował we Wrocławskim Teatrze Pantomimy we Wrocławiu, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Badisches Staatstheater w Karlsruhe. Przeszedł wszystkie szczeble artystycznej kariery: od adepta do I solisty baletu. W Szczecinie, w Operze na Zamku, był kierownikiem baletu, który przeobraził w autorski teatr tańca Teatr DNA - taniec zakodowany genetycznie. Występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. Edynburgu, Sofii, Lill, Carcassone, Berlinie, Hamamatsu, Xanten, Luksemburgu, Brukseli, Brugii.

Współpracował z choreografami reprezentującymi różne style taneczne, sposoby myślenia i kreowania przestrzeni artystycznej, takimi jak Henryk Tomaszewski, Mats Ek, Birgitt Cullberg, Ewa Wycichowska, Teresa Kujawa, Olaf Schmidt, Gray Veredon, Conrad Drzewiecki, Barbara Gołaska, Andrzej Glegolski, Emil Wesołowski, Przemysław Śliwa, Henryk Konwiński, Marek Różycki, Dawid Earle, Waldemar Wołk-Karaczewski, Jerzy Makarowski, Ivan Bataillei, Antal Fodor. Współpracował z reżyserami teatralnymi, dla których tworzył reżyserię ruchu w spektaklach operowych i dramatycznych: Barbarą Wachowicz, Mają Kleczewską, Małgorzatą Dziewulską, Jolantą Ptaszyńską, Natalią Korczakowską, Bogną Podbielską, Katarzyną Radoszyńską, Krzysztofem Warlikowskim, Piotrem Kruszczyńskim, Grzegorzem Jarzyną, Adamem Hanuszkiewiczem, Tomaszem Hynkiem, Wojciechem Szelachowskim, Krzysztofem Garbaczewskim, Andrzejem Bartnikowskim, Krzysztofem Rekowskim, Jackiem Papisem, Michałem Borczuchem, Mikołajem Grabowskim, Łukaszem Chotkowskim i Piotrem Siekluckim.

W spektaklu występują: Edmund Bindek, Urszula Chałubek, Jan Cieślik, Irena Czermak, Alicja Dąbek, Bogdan Dąbrowski, Danka Okońska, Janusz Okoński, Eugenia Płaczek, Łucja Podlewska, Jerzy Podlewski, Józefa Polak, Maria Trokowska, Jan Wojciechowski, Danuta Zdrenka oraz Mikołaj Mikołajczyk

Asystentka zespołu: Marta Seredyńska

spektakl z udziałem Zespołu Śpiewaczego "Wrzos" z Zakrzewa

reżyseria i choreografia: Mikołaj Mikołajczyk

dramaturgia: Aneta Cardet

opracowanie muzyczne: Zbigniew Kozub

scenografia: Łukasz Błażejewski

wideo: Mirek Kaczmarek

Spektakl został zrealizowany w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego "Wielkopolska: Rewolucje"

kuratorka programu: Agata Siwiak

Współorganizator: "Dom Polski" w Zakrzewie

Partner: Instytut Muzyki i Tańca

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji