Artykuły

Gdańsk. Zaprezentowano Płytę DVD z operą "Madame Curie"

Operę "Madame Curie" Elżbiety Sikory na płycie DVD zaprezentowano w piątek w Gdańsku. Prapremiera spektaklu odbyła się 15 listopada 2011 roku w Paryżu w sali UNESCO, 10 dni później przedstawienie pokazano w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

- W pierwszej chwili pomyślałem z niechęcią o tej płycie. Takie nagrania są bowiem dalekie od tego, co przeżywamy na sali w kontakcie z żywą muzyką i publicznością. Są wybitni reżyserzy, którzy w ogóle nie wpuszczają kamer na swoje spektakle. Kiedy już jednak pojawiła się ta płyta, to ścisnęło mi się serce. Docieramy w ten sposób z operą do ludzi, którzy być może w ogóle nie wybiorą się do teatru, a także do tych, którzy się jeszcze nie urodzili - powiedział w piątek podczas prezentacji DVD "Madame Curie" dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku i reżyser spektaklu Marek Weiss.

Kompozytorka muzyki do "Madame Curie", Elżbieta Sikora, podkreśliła, że nagranie znajdujące się na DVD jest "utrwaleniem pewnego jednorazowego stanu tej opery". "Zmienia się ona bowiem ze spektaklu na spektakl" - zastrzegła.

Odpowiedzialny za kierownictwo muzyczne w "Madame Curie" Wojciech Michniewski dodał, że współczesny i nowy repertuar w operze jest "absolutnie niezbędny". _To w operze nasze gusta kierują się głównie na tradycję. Po raz setny chcemy podziwiać "Traviatę" i nas to nie męczy, jednocześnie usypia to naszą wrażliwość. Dzięki nowym sztukom, takim jak "Madame Curie", potrafimy popatrzeć na dzieła Pucciniego i Verdiego jakby z lotu ptaka, z innej perspektywy - przekonywał Michniewski.

Płyta DVD z operą "Madame Curie" została wydana nakładem Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) oraz firmy fonograficznej DUX z Warszawy. Wydawnictwo ukazało się w 1 tys. egzemplarzy. Będzie dystrybuowane w Polsce, krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie i Japonii. Prawie 95-minutowa płyta ma napisy w języku polskim, angielskim, francuskim i niemieckim.

Przedstawienie pokazuje Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako wielką uczoną, ale także jako silną kobietę, która musiała walczyć z przeciwnościami losu. Na scenie widzimy cierpienie uczonej, spowodowane tragiczną śmiercią jej męża, a także walkę, jaką musiała toczyć z często negatywnym nastawieniem środowiska naukowego zdominowanego przez mężczyzn.

Jednym z wątków opery jest związek uczuciowy noblistki i żonatego fizyka Paula Langevin. Romans ten wywołał skandal w ówczesnym konserwatywnym społeczeństwie we Francji. W operze Sikory pojawia się także Albert Einstein, który ostrzega Skłodowską-Curie przed negatywnymi skutkami promieniotwórczości. Na ekranie za sceną pojawiają się obrazy wybuchu bomby atomowej.

Operę "Madame Curie" zrealizowano z okazji 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie oraz obchodów Międzynarodowego Roku Chemii. Projekt współfinansowało polskie ministerstwo kultury w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE.

Urodzona w 1943 roku we Lwowie kompozytorka Elżbieta Sikora ukończyła studia z reżyserii muzycznej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W 1973 roku wraz z Krzysztofem Knittlem i Wojciechem Michniewskim utworzyła grupę kompozytorską KEW, z którą występowała na koncertach w Polsce, Szwecji, Austrii i Niemczech. Od 1981 roku mieszka we Francji.

Sikora ma na swoim koncie około 30 dużych kompozycji, w tym kilka baletów i oper (m.in. "Wyrywacz serc" wystawiany w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej), symfonie, dzieła muzyki kameralnej i elektroakustycznej. Liczne jej utwory otrzymały nagrody na międzynarodowych konkursach. W 2004 roku została uhonorowana przez ministra kultury Francji prestiżowym odznaczeniem Kawalera Orderu Sztuki i Literatury.

Libretto do "Madame Curie" napisała Agata Miklaszewska, współautorka w 1991 r. (z siostrą Maryną Miklaszewską) musicalu "Metro".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji