Artykuły

Vivat Moniuszko

Płyta CD z nagraniem opery "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki w wykonaniu i realizacji szczecińskich muzyków została uznana za najlepszą operową płytę roku na świecie! Właśnie została też nominowana do Fryderyków. Historię nagrania przypomina Małgorzata Klimaczak w Głosie Szczecińskim.

Płyta zdobyła nagrodę ICMA, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w świecie fonografii klasycznej, ICMA, czyli International Classical Music Awards, to nagroda przyznawana przez jury składające się z przedstawicieli wiodących mediów muzycznych z 13 krajów, którzy wybierają najlepsze ich zdaniem publikacje fonograficzne, jakie pojawiły się na rynku w danym roku. Oceniają zarówno wykonanie, jak i realizację. Aby płyta znalazła się na prestiżowej liście nominowanych, musi ją rekomendować przynajmniej dwóch jurorów. Nagroda przyznawana jest w 15 kategoriach ogólnych i 6 specjalnych, "Verbum nobile" została wyróżniona w kategorii "Opera".

Zwycięstwo "Verbum nobile", to dla szczecińskiej opery i dla wytwórni DUX, która płytę wydala (płyta jest na rynku od września ubiegłego roku), ogromne wyróżnienie i wielki sukces. Razem ze szczecińską operą o tytuł najlepszej operowej płyty roku 2012 ubiegały się m.in. gwiazdy Metropolitan Opera oraz orkiestra BBC.

- Dla opery i artystów biorących udział w nagraniu, to wyjątkowe wydarzenie. Nie tylko dla instytucji, ale też regionu i kraju - mówi Angelika Rabizo, dyrektor Opery na Zamku. - Polskich nominacji pojawia się wyjątkowo mało, a wśród zwycięzców tylko my jesteśmy Polakami, To ogromny zaszczyt, nie dość, że znaleźliśmy się w gronie najwybitniejszych orkiestr i artystów, to zostaliśmy uznani za najlepszych w tym gronie. Jestem wyjątkowo szczęśliwa, że tę płytę udało się nagrać* Gratuluję wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie.

Nie było takiego sukcesu

Przy okazji sukcesu płyty; warto przypomnieć historię jej powstania. Materiał na płytę został przygotowany przez Warcisława Kunca w 2010 r ale był odłożony na półkę i przeleżał tam dwa lata. O dokończeniu realizacji projektu zdecydowała obecna dyrektor Opery Angelika Rabizo. Płyta doczekała się wydania, a nominacja do ICMA niemal od razu potwierdziła słuszność decyzji o sfinalizowaniu projektu.

- Moniuszko to kompozytor kompletnie niedoceniany i nieznany - mówi Kunc, - To trzecia płyta z serii - nagrana została już "Paria" i "Flis", "Verbum nobile" jest z tych trzech najbardziej zgrabnym dziełem. Ja ją najbardziej cenię. Cieszę się, że pani dyrektor zdecydowała o wydaniu tego materiału. To była słuszna decyzja, którą odebrałem bardzo pozytywnie. Ta płyta jest największym w historii Szczecina wydarzeniem fonograficznym. Nie było takiego sukcesu. Robiąc to, nie myśleliśmy, że to się uda Jednym słowem; Vivat Moniuszko!

Właśnie od festiwalu "Vivat Moniuszko!" zaczęły się nagrania płyt z mniej znanymi operami Stanisława Moniuszki. To był rok 2005, Festiwal polegał na zaprezentowaniu na Zamku wszystkich oper Moniuszki. To był ewenement w skali kraju. Następnym krokiem było nagranie "Parii", wyróżnionej "Złotym Orfeuszem 2009" - prestiżową nagrodą francuskiej Academie du Disque Lyriqua Potem był "Flis", a na końcu "Verbum nobile".

We wszystkich trzech nagraniach brał udział Janusz Lewandowski, solista Opery na Zamku. W "Verbum nobile" śpiewał partię Bartłomieja. - Odebrałem tę nagrodą z dużą satysfakcją -mówi. - Już sama nominacja to było duże wydarzenie. To dla mnie ważne, że brałem udział w wydarzeniu, które odniosło tak duży sukces fonograficzny. Moniuszkę śpiewa się specyficznie - dodaje Janusz Lewandowski. - Niekoniecznie są to dźwięki i słowa dla śpiewaka wygodne i łatwe do zaśpiewania. Starałem się jednak podejść do tego zadania mechanicznie, profesjonalnie - mam partię i muszę ją opanować.

W Szczecinie jest od 13 lat. -Kiedy zaczynałem pracę w tym teatrze, mówiono mi, że tu nic się nie dzieje. Tymczasem przez lata pracy w tym miejscu, gdzie nic ponoć się nie dzieje, zdobyłem kilka nagród i nominacji, nagrałem trzy płyty, w tym jedną nagrodzoną najważniejszą dla mnie nagrodą. Nie będzie przesadą, jeśli pochwalę się tym w moim życiorysie zawodowym.

Rejestracja płyty trwała około tygodnia. Artyści pracowali od rana do nocy. Wcześniej materiały nagrała orkiestra, potem chór, a na końcu soliści. Ciekawostką jest to, że nagrywanie odbywało się na scenie Opery na Zamku, która już była wyłączona z obiegu, bo instytucja przygotowywała się do remontu.

Czeka Fryderyk

Kilkanaście dni po ogłoszeniu laureatów nagrody ICMA, nasza opera dowiedziała się, że płyta "Verbum nobile" jest także nominowana do tegorocznych Fryderyków, nagród polskiego przemysłu fonograficznego. O złotą statuetkę za najlepsze nagranie w kategorii "Opera, operetka, balet" ubiegają się - oprócz Opery na Zamku - Filharmonia Wrocławska i Opera Nova z Bydgoszczy.

Ceremonia wręczenia nagród ICMA odbędzie się 18 marca w Mediolanie. Podczas uroczystości zaplanowano koncert galowy z udziałem zwycięzców ICMA i orkiestry La Verdi pod batutą Johna Axelroda. Koncert będzie transmitowany za pośrednictwem European Broadcasting Union) w rozgłośniach radiowych na całym świecie. Niestety, Szczecin reprezentować będzie tylko Angelika Rabizo.

Laureatów Fryderyków poznamy 25 kwietnia na gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

"Verbum nobile" jest dostępne w księgarniach muzycznych, w internecie oraz w siedzibie Opery na Zamku.

Realizatorzy i wykonawcy "Verbum nobile": Serwacy Lagoda - Aleksander Teliga, Zuzia - Aleksandra Buczek, Marcin - Leszek Skrla, Stanisław (Michał) - Michał Partyka, Bartłomiej - Janusz Lewandowski, Chór i Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie. Dyrygent - Warcisław Kunc, kierownik chóru - Małgorzata Bornowska, reżyserzy dźwięku: Małgorzata Polańska, Lech Marcin Guz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji