Artykuły

Goście ze Wschodu w "Zemście nietoperza

Teatr Muzyczny wznawia "Zemstę nietoperza" .Zaśpiewają soliści z Odessy i Kaliningradu.

20 i 22 kwietnia na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi ponownie zagości "Zemsta nietoperza" - wyjątkowe i lubiane dzieło Johanna Straussa. Spektakl, który miał premierę w październiku 1994 roku, będzie miał wyjątkową oprawę.

Tym razem obok chóru, baletu i orkiestry Teatru Muzycznego gościnnie w przedstawieniu wystąpią dyplomanci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz soliści z Odessy i Kaliningradu, miast partnerskich Łodzi. Z Odessy przyjadą do nas artyści Odeskiego Akademickiego Teatru Muzycznej Komedii im. M. Bodianogo - Julia Panczenko oraz Jurij Fiedorczenko. Z Teatru Muzycznego w Kaliningradzie przyjadą natomiast liga Litwinowa i Elena Artamonowa. Goście w drugim akcie łódzkiej inscenizacji, do którego można wprowadzać utwory z innego repertuaru, zaśpiewają popularne arie z operetek "Wesoła wdówka", "Hrabina Marica" i "Mister Iks". Łódzką "Zemstę nietoperza" wyreżyserował Wojciech Adamczyk. Spektakl bardzo podobał się publiczności. "Taki pan jak pan", szampański finał II aktu, kuplety Adeli - najsłynniejsze fragmenty tej operetki są przebojami. Libretto "Zemsty..." opowiada o przygodach sympatycznego hulaki Gabriela von Eisensteina, który przed pójściem do więzienia (został skazany na areszt za spoliczkowanie urzędnika skarbowego), zamierza jeszcze udać się na wystawny bal. Nie wie, że zaproszenie na bal to pułapka zastawiona na niego przez przyjaciela, któremu spłatał kiedyś przykry figiel. Piętrzą się nieporozumienia: Eisenstein uwodzi własną żonę (oczywiście - przebraną) i własną pokojówkę (oczywiście również przebraną). Intryga, często krytykowana jako nieprawdopodobna, ale właśnie przez to nieodparcie śmieszna - to perfekcyjne połączenie teatru z obrazem obyczajów, czyli życiem austriackiej burżuazji w drugiej połowie XIX wieku. Jak zwykle w operetkach wszystko kończy się dobrze, a w pamięci zostają piękne Straussowskie melodie. Tekst utworu przetłumaczył Julian Tuwim, tworząc jedno z najlepszych librett operetkowych w polskiej literaturze muzycznej. W rolach głównych występują m.in. Kamila Cholewińska, Bogumiła Dziel-Wawrowska, Agnieszka Gabrysiak, Aleksandra Janiszewska, Emilia Klimczak, Sylwia Strugińska, Piotr Pruska, Tomasz Rak.

- Współpraca z Akademią Muzyczną w Łodzi jest powrotem do dobrej tradycji Teatru Muzycznego - zapewnia Zbigniew Macias, zastępca dyrektora teatru ds. artystycznych. - Kiedyś wielu studentów i absolwentów akademii debiutowało na scenie "Muzycznego". Mam nadzieję, że teraz będzie podobnie.

Na rozwój współpracy liczy również prof. Ziemowit Wojtczak, prowadzący klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim AM w Łodzi, który przygotowuje dyplomantów do występu w spektaklu.

- Przywrócenie znakomitej inscenizacji "Zemsty nietoperza" z naszymi dyplomantami to duże przedsięwzięcie i poważne zadanie - podkreśla prof. Wojtczak. - Dla młodych ludzi to również duża szansa uzupełnienia teoretycznej i praktycznej wiedzy zdobywanej w uczelni, na profesjonalnej scenie, z udziałem solistów i zespołów Teatru Muzycznego. To powinno wspaniale procentować w ich przyszłości. A może być także początkiem poważnych rozmów na temat unowocześnienia i zmian form kształcenia w muzycznym szkolnictwie wyższym w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji