Artykuły

Białystok. Edukacyjny "Korczak" Wydarzeniem Roku 2012

Działania edukacyjne towarzyszące musicalowi "Korczak" Ch. Williamsa w reż. Roberto Skolmowskiego zdobyły miano Wydarzenia Historycznego Roku 2012.

Konkurs na Wydarzenie Historyczne 2012 roku został zorganizowany przez portal historyczny historia.org.pl. Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2012 roku i popularyzacja Historii.

Warto przypomnieć, że idea PROJEKTU EDUKACYJNEGO związanego z musicalem KORCZAK zrodziła się już w chwili, kiedy Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku kupiło prawa do wystawiania musicalu "Korczak". Dzięki temu, że 2012 rok został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Janusza Korczaka, musical i PROJEKT EDUKACYJNY mu towarzyszący stały się unikalnym zjawiskiem docenionym w kraju i za granicą.

Program edukacyjny rozpoczęły WARSZTATY DO WYSTAWY "Przybyli, odeszli...są: Żydzi Polscy", która na długo przed premierą tego dzieła (29 września 2012 roku) miała przybliżyć dzieciom i młodzieży historię i kulturę narodu żydowskiego (wernisaż zbiegł się z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu 27 stycznia 2012 roku). Następnie w specjalnych warsztatach udział brały dzieci (ponad setka) grające w musicalu.

Wraz z premierą musicalu "Korczak" OiFP-ECS wydało także bajkę Michała Rusinka i Aleksandry Cieślak, pt.: "POWIEKI - BAJKA DEDYKOWANA PAMIĘCI JANUSZA KORCZAKA".

W dniu premiery, 29 września w OiFP-ECS odbyła się XV KONFERENCJA RZECZNIKA PRAW DZIECKA "KU DOROSŁOŚCI", podczas której m.in. Orderem Uśmiechu została uhonorowana Henryka Krzywonos-Strycharska. Gościem honorowym konferencji był zaproszony przez OiFP-ECS prof. Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Tego samego dnia rozwiązanie miał ogłoszony przez OiFP-ECS konkurs "Mały Przegląd - Reaktywacja" skierowany został do przedszkoli, placówek im. J. Korczaka oraz szkół województwa podlaskiego. Idea konkursu nawiązywała do inicjatywy Janusza Korczaka - "Małego Przeglądu" - międzywojennego pisma dla dzieci i młodzieży, w którym publikowano teksty pisane przez młodych redaktorów - przez dzieci i młodzież. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu gazety przedstawiającej najważniejsze prawa i obowiązki dziecka. Zgłoszone prace oceniane były przez Kapitułę w składzie: Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka RP - Przewodniczący Jury, Barbara Sochal, Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Anna Kaszuba-Dębska, malarka, graficzka, projektantka i ilustratorka książek, Natalia Sikora - wydawca książek dla dzieci w wydawnictwie Egmont i W.A.B., Grzegorz Dąbrowski - fotograf, redaktor naczelny białostockiego oddziału Gazety Wyborczej. W dniu Konferencji RPD 29 września 2012 roku przyznano Grand Prix oraz nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach wiekowych.

Już po premierze musicalu nauczyciele i edukatorzy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych przygotowanych przez specjalistę Macieja Zabierowskiego - przedstawiciela Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście w Polsce (Instytut Yad Vashem) - z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu) oraz w konferencji "Z PRZESZŁOŚCIĄ W PRZYSZŁOŚĆ. JAK UCZYĆ O HOLOKAUŚCIE?" (22 października 2013) podczas której były prezentowane scenariusze edukacyjne "W ŚWIECIE WARTOŚCI JANUSZA KORCZAKA" autorstwa Anny Janiny Klozy i Małgorzaty Rusiłowicz. Premierze musicalu towarzyszyła publikacja programu do spektaklu autorstwa Macieja Buszewicza. Wtedy też - w październiku 2012 roku - polską premierę miała książka Batszewy Dagan "CO WYDARZYŁO SIĘ W CZASIE ZAGŁADY. OPOWIEŚĆ RYMOWANA DLA DZIECI, KTÓRE CHCĄ WIEDZIEĆ" ilustrowana przez Aleksandrę Cieślak (o wydawnictwach OiFP-ECS czytaj: http://opera.oifp.eu/pl/wydawnictwa.html).

W trakcie Międzynarodowego Kongresu Rzecznika Praw Dziecka 5 grudnia 2012 roku OiFP-ECS została uhonorowana medalem Rzecznika Praw Dziecka za wszystkie działania edukacyjne towarzyszące polskiej premierze musicalu "Korczak" (musical został zaprezentowany podczas konferencji, w Teatrze Powszechnym w Warszawie; towarzyszyła mu wystawa panoramicznych zdjęć z "Korczaka" autorstwa Michała Hellera).

OiFP-ECS uruchomiła stronę internetową musicalu "Korczak", będącą nie tylko źródłem informacji na temat działań artystycznych realizatorów i twórców przedsięwzięcia, ale także służącą jako platforma informacyjna na temat towarzyszących mu działań edukacyjnych. www.korczakmusical.com.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji