Artykuły

Warszawa. Węgierski spektakl sezonu na WST

"Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka od trzech lat grana na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego, ma na swoim koncie kilkanaście realizacji zagranicznych m.in.: w Londynie, Waszyngtonie, Toronto, Minnesocie, Filadelfii, Tokio, Pradze, Barcelonie, Rzymie i Budapeszcie. Ta ostatnia, uznana za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, będzie gościem honorowym 33. WST.

Spektakl będzie grany z polskimi napisami 19, 20 kwietnia o godzinie 19:00 Scena na Woli

Widzę wiele wspólnych punktów w polskiej i węgierskiej historii, przede wszystkim obecne w sztuce koszmary XX-wiecznej Wschodniej i Środkowej Europy. Dramat porusza niezwykle drastyczne kwestie, takie, które w erze socjalizmu zamiatane były pod dywan. - mówił przed premierą reżyser Gábor Máté.

Przekład: Patrycja Paszt

Scenografia: Balázs Cziegler

Kostiumy: Anni Füzér

Ruch sceniczny: Péter Takátsy

Muzyka: László Sáry

Obsada: Hanna Pálos, Réka Pelsőczy, Erika Bodnár, Viktor Dénes, Péter Takátsy, Zoltán Rajkai, János Bán, László Szacsvay, Dénes Ujlaki, Péter Haumann

***

PRASA O SPEKTAKLU

Produkcja emanująca fantastycznym klimatem przeraża, zachwyca i zmusza do myślenia. A kiedy my sami będziemy w stanie skonfrontować się z wydarzeniami z lat czterdziestych wiodącymi do ludobójstwa? Najwyższy czas napisać naszą własną "Naszą klasę" - czytamy o spektaklu na portalu FeHér ElepHánt.

Inscenizacja, przez cały spektakl, pomysłowo wykorzystuje elementy szkolnej klasy (ławki, tablicę, kredę, cyrkle, linijki, czapki itp.), które służą jako rekwizyty w ukazywaniu przeplatających się i rozdzielających dróg życia. Pisał miesięcznik teatralny Ellenfény.

W precyzyjnej, oszczędnej w środkach, lecz zmuszającej do głębokich refleksji reżyserii Gábora Máté ta polska historia nieprzypadkowo pozostaje jednak naszą własną. Nie to jest najważniejsze, co rozpoznamy w przeszłości, ważniejsze jest to, co ujrzymy w teraźniejszości. Podsycanie politycznych namiętności i wręcz automatyczna ich eskalacja, zdziczenie, wściekłą nienawiść, podżeganie i nagonka w imię różnych ideologii. /dziennik Nepszabadsag/

Katona József Színhaz jest najbardziej znanym na świecie węgierskim teatrem. Jako niezależny zespół teatralny Katona powstał w 1982 roku, wydzielając się z Teatru Narodowego w Budapeszcie. Spektakle i artyści Katony wielokrotnie zdobywali ważne międzynarodowe nagrody. W repertuarze Katony jest zarówno klasyka, jak i sztuki współczesne. W latach osiemdziesiątych najbardziej znaczący reprezentanci nowej generacji dramaturgów rozpoczynali karierę sceniczną u Katony. "Szalbierz" i "Kurzy łepek" Gyorgy Spiró oraz "Alleluja" Michály Kornis są dziś uznawane za klasyczne sztuki współczesnego teatru węgierskiego. Również dziś najciekawsi autorzy młodego pokolenia powierzają Katonie wystawienie swoich sztuk.

***

Czas trwania 120 minut (bez przerwy)

19 i 20 kwietnia, godz. 19.00

Teatr Dramatyczny, Scena na Woli im. T. Łomnickiego

Spektakl w języku węgierskim z polskimi napisami.

Ceny biletów: 80/70/60/50 zł (bilety normalne)

70/60/50/40 zł (bilety ulgowe)

wejściówka 20 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji