Artykuły

Taneczna podróż przez epoki i style

- Mam nadzieję, że po raz kolejny udowodnimy, iż potrafimy w trakcie jednego przedstawienia zaproponować publiczności taneczną podróż w czasie: od baroku po tańce nam współczesne. Zaprezentujemy dwa różne spektakle. Pierwszy to "Ballet des Nations" ("Balet narodów"), spektakl taneczny nawiązujący do barokowej tradycji przedstawiania tańców różnych narodowości. W drugiej części pokażemy w ostatecznej, nowej wersji spektakl "W starym kinie"... - ROMANA AGNEL, dyrektor Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", zaprasza na Dzień Tańca i spektakle w ramach cyklu "Niedziele dla Tańca".

Międzynarodowy Dzień Tańca wyznaczony został na 29 kwietnia. Jednak nie dla Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".

- Data Międzynarodowego Dnia Tańca została wybrana na pamiątkę chrztu reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a. W tym roku postanowiliśmy jednak przesunąć świętowanie o tydzień.

Dlaczego?

- Dzień 29 kwietnia nie jest dla Polaków szczęśliwym terminem, gdyż wpisuje się w wielki majowy weekend. Dlatego przyspieszamy świętowanie i zapraszamy do Teatru Ludowego już jutro, w niedzielę, na galę dedykowaną wszystkim tym, którzy nam pomagali i pomagają. Chcemy w ten skromny sposób zrewanżować się naszym przyjaciołom, którzy wspierają naszą działalność, szczególnie w tej trudnej dla nas sytuacji...

...czyli po pożarze. Podsumowała już Pani straty?

- W pewnej części tak, gdyż musieliśmy zgłosić pożar do ubezpieczyciela. Mamy wstępne obliczenia dotyczące remontu, ale ponieważ czekamy na decyzję konserwatora, nie wiemy, czy nasze szacunki są dobre. Działamy gościnnie w Ośrodku Kultury, siedzibie ZPiT "Krakowiacy". Tam mamy próby, lecz niestety w ograniczonym czasie, bo sala baletowa jest dość obłożona. Pracujemy w różnych miejscach, gdzie się da. Czasami spotykamy się w kawiarniach, by na parę godzin przy kawiarnianych stolikach stworzyć biuro. W dużym stopniu działamy też domowo.

Jak wygląda kalendarz? Kiedy uda się wrócić do siedziby?

- Niestety, już wiem, że potrwa to dłużej niż sądziłam. Procedury są wieloetapowe.

Po naszym apelu w "Dzienniku Polskim" wiele osób zaoferowało baletowi pomoc.

- Spore grono osób zareagowało spontanicznie. Wszystkim bardzo dziękujemy. Nie zebraliśmy zbyt dużej kwoty, ale ten odruch serca był dla nas bardzo ważny.

Udało się uratować pokryte sadzą kostiumy?

- Tak. I to jest dla nas najważniejsze, bo możemy działać. Sezon mamy w pełni, przygotowujemy sporo wydarzeń. W ramach niedzielnego cyklu w Teatrze Ludowym wystąpimy dwukrotnie w maju i w czerwcu. Zaprezentujemy "Szachy" wg Kochanowskiego, "Balet o kawie" do muzyki Bacha oraz "W starym kinie". Zapraszamy także widzów 18 maja do Centrum Sztuki "Solvay" na spektakl poświęcony tangu, realizowany wspólnie z artystami z Argentyny. Szykujemy się też do wyjazdów. W maju pojedziemy do Francji na Dni Kultury Europejskiej, które odbywają się w Marsylii, tegorocznej stolicy kulturalnej. Wyjeżdżamy także na Dni Polskie do Chin, na dość duże tournée. W sumie wystąpimy tam kilka razy, prezentując nasze "Alla Polacca". Zainteresowanie jest duże. Musimy się zatem mobilizować, aby podołać zobowiązaniom.

Zanim zespół wyjedzie, już jutro, w niedzielę, w Teatrze Ludowym o godz. 17 zaprezentuje galę teneczną.

- Będzie to kwintesencja naszej działalności. Zaprezentujemy dwa różne spektakle. Pierwszy to "Ballet des Nations" ("Balet narodów"), spektakl taneczny nawiązujący do barokowej tradycji przedstawiania tańców różnych narodowości, oryginalnie łączący technikę tańca barokowego z tańcem charakterystycznym. Będzie to prezentacja naszych możliwości, naszego bardzo szerokiego repertuaru. Będą m.in. tańce, polskie, węgierskie, ale i słowackie, czeskie, żydowskie, rosyjskie, ukraińskie. Chcemy pokazać umiejętności naszych tancerzy, którzy radzą sobie w bardzo różnych technikach. W drugiej części pokażemy w ostatecznej, nowej wersji spektakl "W starym kinie"...

...czyli taniec XX wieku.

- Tak, mam nadzieję, że po raz kolejny udowodnimy, iż potrafimy w trakcie jednego przedstawienia zaproponować publiczności taneczną podróż w czasie: od baroku po tańce nam współczesne. W trakcie tego wieczoru będziemy też dziękować tym, którzy od lat nam pomagają, którzy walczą o nas, o to byśmy mogli istnieć. Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękujemy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji