Artykuły

Poznań. Dwa razy Igor Strawiński w Wielkim

W najbliższą sobotę w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się premiera "Święta wiosny" w choreografii Paula Juliusa. Poprzedzi ją premiera opery "Król Edyp" w reżyserii i choreografii Jacka Przybyłowicza.

Premiera "Święta wiosny" była tym dla baletu, czym Rewolucja Francuska dla rozwoju Europy. Igor Strawiński zaproponował nowy, dotychczas nieznany w balecie język muzyczny. Wacław Niżyński wymyślił równie oryginalną choreografię. Tancerki zrzuciły baletowe paczki i zdjęły z nóg pointy. Od tej pory niemalże każdy choreograf marzy o tym, aby wystawić to dzieło po swojemu, zaskoczyć wszystkich.

Z okazji stulecia premiery w najbliższą sobotę w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się premiera "Święta wiosny" w choreografii Paula Juliusa.

- Wiosna kojarzy mi się z delikatnością, z narodzinami, budzeniem się do życia, płodnością natury - opowiada Paul Julius. - Nieodzownym elementem tego rytuału jest dla mnie ziemia i przede wszystkim woda. Bez wody nie ma życia, nie ma możliwości odradzania się. Stąd w moim spektaklu nie zabraknie wody.

Choreograf, na życzenie Jacka Przybyłowicza, dyrektora baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, tworzy nową choreografię, w której tancerki założą pointy. Kontrrewolucja?

- Jest to doskonały pretekst do pokazania pewnego stylu. Tancerki tańczące na palcach inaczej się zachowują, mają inną energię niż tańcząc boso. Pointy wymuszają też inną dynamikę. Język współczesny tańca nie kłóci się z użyciem point - dodaje choreograf. - Sto lat temu ich brak na nogach tancerek wywołał szok. Zobaczymy, jaki rezonans wywoła ich użycie teraz, kiedy wszyscy tańczą boso.

"Święto wiosny" poprzedzi premiera opery Igora Strawińskiego "Król Edyp" w reżyserii i choreografii Jacka Przybyłowicza.

- To nietypowe dzieło operowe, w którym wykorzystujemy intensywnie tancerzy. Pełnią oni rolę narratorów ruchowych - opowiada Przybyłowicz.

Wieczór Strawińskiego zapowiada się nietypowo, ponieważ jego kształt inscenizacyjny nadają choreografowie. Paul Julius jest twórcą, którego droga choreograficzna wiodła m.in. przez Stuttgarter Ballett i New York City Ballet. Jacek Przybyłowicz jako tancerz związany był z teatrami w Izraelu, jako choreograf współpracuje z Polskim Baletem Narodowym, zespołami w Czechach i Hiszpanii.

Premiera 27 kwietnia o godzinie 19 w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji