Artykuły

Warszawa. Powstanie Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską

W Warszawie powstanie Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską. Instytutu powstanie przy Muzeum Literatury, którego będzie oddziałem. Umowę o współprowadzeniu instytycji podpisali dziś w Warszawie: minister kultury - Waldemar Dąbrowski, marszałek województwa mazowieckiego - Adam Struzik oraz wicemarszałek województwa - Arkadiusz Czartoryski.

Instytut będzie profesjonalnym centrum informacyjnym i badawczym dotyczącym archiwów, bibliotek i kolekcji prywatnych i publicznych w kraju i zagranicą, dokumentujących dzieła, postaci i instytucje literatury polskiej po 1939 roku.

Szczególną uwagę Instytut poświęci niezależnym autorom i instytucjom w kraju i na emigracji w pojałtańskiej sytuacji Polski i Europy (1945-1989).

Instytut będzie dążył do pozyskania i zabezpieczenia archiwów Zbigniewa Herberta i współpracy z Instytutem Czesława Miłosza w Krakowie.

Jednym z zadań Instytutu będzie zbudowanie trwałej współpracy z Beinecke Liberary Uniwersytetu Yale (USA), w której zbiorach znajdują się archiwa Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Aleksandra Wata i K. A. Jeleńskiego. Więzi trwałej współpracy dotyczyć będą również Instytutu Literackiego w Maisons Laffitte, jednego z najważniejszych dla kultury polskiej drugiej połowy XX wieku archiwów literackich i historycznych.

Instytut prowadzić będzie działalność wydawniczą dotyczącą źródłowych edycji, przewodników, bibliografii i katalogów archiwów, na przykład: bibliografia międzynarodowa Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, katalog archiwów Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza w Beinecke Library, katalog archiwów Czesława Miłosza w Maisons Laffitte...

Instytut będzie pilotował i finansował źródłowe przedsięwzięcia edytorskie dotyczące literatury i historii intelektualnej drugiej połowy XX wieku, by wymienić dla przykładu korespondencję Marii Dąbrowskiej z Jerzym Stempowskim, czy "Dzienniki" Józefa Czapskiego, "Archiwum Kultury".

Instytut będzie organizatorem kolokwiów, seminariów i konferencji dotyczących literatury polskiej drugiej polowy XX wieku w perspektywie europejskiej.

Instytut będzie ściśle współpracował z Instytutem Historii, Instytutem Sztuki i Instytutem Badań Literackich PAN, z Biblioteką Narodową, Biblioteką Czartoryskich, Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego i Biblioteka QUEL, Ossolineum, a także z Archiwum Emigracji przy UMK w Toruniu, Towarzystwem Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, z Ośrodkiem "Karta", Ośrodkiem "Pogranicze" i "Borrusia", z Instytutem Książki i Instytutem im. Adama Mickiewicza.

Szczególnym zainteresowaniem Instytutu, jego projektów badawczych i dokumentacyjnych będzie poezja polskia drugiej połowy XX wieku.

Przy Instytucie powołana zostanie kompetentna merytorycznie Rada Naukowa.

Na zdjęciu: Uroczystość podpisania umowy o współprowadzeniu Muzeum Literatury w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji