Artykuły

Lublin. Radni wzywają prezydenta na dywanik

Radni PiS chcą, by prezydent wyjaśnił im, dlaczego dyrektorom miejskich instytucji kulturalnych nie podoba się stanowisko rady miasta, które zyskało rozgłos jako próba objęcia cenzurą wydarzeń kulturalnych w Lublinie.

Stanowisko, zgłoszone przez radnych PiS i przyjęte przez radę miasta pod koniec marca, stało się głośne w całym kraju. Rada bowiem wnosi w nim o powstrzymanie finansowania z budżetu miasta dzieł i imprez uderzających w dobre obyczaje lub promujących skandalizujące treści. Odnosi się przy tym do chrześcijańskich tradycji Lublina i tłumaczy stanowisko troską o tworzenie "pozytywnego klimatu wychowawczego dla młodego pokolenia Lublinian". Decyzja radnych wywołała falę krytyki. Radnym zarzucono próbę wprowadzenia cenzury, a samo stanowisko określano jako niezgodne z konstytucją. Choćby z art. 32, który mówi wyraźnie: "Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny".

- Radni powołują się tylko na wartości chrześcijańskie. Czyli chcą, by wspierać tylko działania kulturalne opierające się na tych wartościach, a nie chcą, by wspierać inne - mówił "Gazecie" Maciej Nowicki, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

List otwarty z protestem "przeciwko kwestionowaniu przez Radę Miasta podstaw panującego w Polsce ładu prawnego oraz niszczeniu warunków do twórczej działalności artystycznej" podpisało 250 osób, w tym wielu znanych polskich artystów, krytyków sztuki, naukowców i intelektualistów. Jego sygnatariuszami są też dyrektorzy miejskich placówek oświatowych - Janusz Opryński, dyrektor artystyczny Centrum Kultury, Tomasz Pietrasiewicz z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN", Grzegorz Rzepecki, z Warsztatów Kultury i Waldemar Tatarczuk z Galerii Labirynt.

Zamieszanie, które wywołało stanowisko radnych, radny PiS Tomasz Pitucha komentuje następująco:

- Cała ta sytuacja jasno pokazuje, że obrona wartości katolickich spotyka się z jednoznacznym i bezpardonowym atakiem.

Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, by na najbliższej, czwartkowej sesji Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, odniósł się do zarzutów dotyczących cenzury i łamania konstytucji, z którymi zgadzają się dyrektorzy. Chcą również, by Żuk wytłumaczył się, dlaczego dyrektor Tatarczuk uważa, że ataki na Galerię Labirynt - w której nieznani sprawcy wybili szybę kamieniem i namalowali na jej billboardach gwiazdy Dawida - mają związek ze stanowiskiem radnych. Tatarczuk w rozmowie z "Gazetą" uznał, że te incydenty to nic innego jak odpowiedź lubelskiej młodzieży na konieczność obrony chrześcijańskich tradycji Lublina. Taki postulat zdaniem dyrektora można wyczytać w stanowisku rady miasta, w którym - dodajmy - jego galeria została pokazana jako negatywny przykład placówki, która zorganizowała imprezę będącą "przejawem braku wrażliwości na odczucia ludzi wierzących".

Pitucha dodaje, że oczekują od Żuka odpowiedzi wprost - czy uważa, że radni łamią konstytucję i wprowadzają cenzurę. - Dlaczego państwo dyrektorzy, którzy podpisali się pod tym listem, tak się bulwersują, ze ktoś broni wartości? - pyta Pitucha.

Dariusz Jezior, PiS, dodaje: - Jeżeli artyści chcą organizować kontrowersyjne happeningi i tworzyć kontrowersyjne dzieła sztuki, proszę bardzo, ale za swoje pieniądze. Nam zależy na tym, by środki miejskie wydawane były w sposób gospodarny. Ja się wartości chrześcijańskich nie wstydzę i nie czuję się winny, że pozwoliłem sobie na to, by były one promowane.

Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu radnych PiS, zwraca uwagę, że prezydent powinien wypowiedzieć się w sprawie jako przełożony dyrektorów. Ale nie chce odpowiedzieć na pytanie, czy jego zdaniem Żuk powinien ich zdyscyplinować.

Zapytany o to, czy z perspektywy czasu nie uważa, że stanowisko przyjęte przez radę zaszkodziło wizerunkowi Lublina, odpowiada: - Moje odczucie jest identyczne, jak było wcześniej. To stanowisko w żaden sposób nie wpłynęło negatywnie na obraz Lublina, a wręcz przeciwnie.

"Gazeta": - Czyli wpłynęło pozytywnie?

Tułajew: - Pan próbuje znaleźć dziurę w całym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji