Artykuły

Katowice. Ekspozycja scenograficzna "Żywotu Józefa" wg Dejmka

Rok Mikołaja Reja (1505-1569) świętuje także teatr. Ocalałe pamiątki po "Żywocie Józefa" w reż. Kazimierza Dejmka są tematem najnowszej wystawy skomponowanej ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego i Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie. Ekspozycja "Na coś stworzon i wystawion. Mikołaj Rej w teatrze" prezentowana jest w Galerii Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach od 5 września do 12 października.

Głośna prapremiera "Żywota Józefa" odbyła się w Teatrze Nowym w Łodzi (1958). Jedno z najlepszych przedstawień powstało w Teatrze Narodowym w Warszawie (1965), także dzięki wspaniałemu doborowi kreatorów niektórych ról: Wojciecha Siemiona w roli Józefa i Barbary Krafftówny -Achizy.

Parada bohaterów tych widowisk wyszła z pracowni wielkich polskich scenografów: krakowskiego artysty Andrzeja Stopki (1904-1973) i Zenobiusza Strzeleckiego (1915-1987), związanego ze środowiskiem warszawskim. Ich projekty będące ozdobą kolekcji Centrum Scenografii, skonfrontowane zostały na wystawie z fotosami ze spektakli. Odtwarzanie projektów przestrzeni Stopki i Strzeleckiego, mają - wedle zamiarów autorów ekspozycji - uczyć, informować, przypominać o obowiązującym przed wiekami kanonie teatru, tj. tzw. scenie symultanicznej, charakteryzującej się równoczesnością występowania kilku lub kilkunastu miejsc akcji. Podobnie, powiększone i wycięte po formie w sztywnym materiale projekty postaci, w tym Diabłów z intermediów, dają próbkę ożywionego, ale i twórczo przetworzonego dla współczesnego widza dawnego teatru. Jednym z założeń ekspozycji jest udokumentowanie siły plastyki scenicznej, wspierającej słowo spektaklu.

Wystawa ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach (oryginalne projekty scenograficzne i ich malarskie powiększenia) oraz Instytutu Teatralnego im. Zb. Raszewskiego w Warszawie (materiały źródłowe do wykonania powiększeń fotograficznych)

projekt przestrzeni: Jerzy Moskal, Krystian Banik (współpraca)

komisarze wystawy, redakcja wydawnictwa: Agnieszka Grzegorczyk, Grażyna Niewiadomska

powiększenia malarskie projektów scenograficznych: Anna Gwiździłł.

Na zdjęciu: Potyfar - projekt Andrzeja Stopki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji