Artykuły

Kurs na Atlantyk

11 maja odbędzie się premiera monodramu w wykonaniu aktora płockiego teatru HENRYKA JÓŹWIAKA. Kanwą spektaklu, w którym autor zadaje pytanie: jak być Polakiem?, są dwa utwory Witolda Gombrowicza: "Trans-Atlantyk" oraz "Dziennik". Henryk Jóźwiak z płockim teatrem związany jest od 1998 roku. Ukończył Studium Teatralne Waldemara Wilhelma w Kaliszu (1980). Zadebiutował na scenie Państwowego Teatru Dramatycznego w Kaliszu w 1981 roku w spektaklu "Mizantrop" Moliera w reż. Bogdana Toszy.

Potem pracował w teatrach w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i Elblągu. Grał m.in. Stomila w "Tangu" Mrożka, Majora Catcha w "Paragrafie 22" Hellera, Hieronima w "Pierwszym dniu wolności" Kruczkowskiego. W 1992 roku rozpoczął współpracę z Polskim Radiem, gdzie czytał m.in. powieści: "Moskwa Pietuszki" Jerofiejewa, "Dwór" Singera oraz utwory poetyckie - od Lorki po Eliota. W Teatrze Małym we Frankfurcie nad Odrą odbyła się premiera jego monodramu "Sprawa Marmieładowa" według "Zbrodni i kary" Dostojewskiego. Aktor występował też na Festiwalu Teatrów Wschodniej Europy w Schwedt, uczestniczył w spektaklu otwierającym Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie. Grał w Berlinie, Beeshow, Saarbrucken. Jako aktor Teatru Lubuskiego występował w słynnym moskiewskim Teatrze na Tagance, w Nancy, Metzu i Paryżu. Henryk Jóźwiak jest laureatem pierwszego w Polsce Festiwalu Sztuki Słowa zorganizowanego w ramach cyklu Verba Sacra w Poznaniu. Płocczanie znają go m.in. z ról: Dr. Mike'a Connolly'ego we "Wszystko w rodzinie", Dr. Chapmana w "Szczęściarzu" Cooneya, Przyjaciela w "Ferdydurke" Gombrowicza, Angusa w "Makbecie" Shakespeare'a, Sekretarza w "Ptaku" Szaniawskiego, Dziennikarza w "Weselu" Wyspiańskiego oraz z monodramu "Sprawa Marmieładowa". Ostatnio wystąpił w sztuce Szymona Bogacza "Trzech mężczyzn w różnym wieku", składającej się z trzech monodramów.

Zainteresowanie twórczością Gombrowicza skłoniło aktora do przygotowania spektaklu, który porusza ciekawą, zwłaszcza w kontekście dzisiejszej rzeczywistości kwestię. Jaki jest Polak? Co to znaczy być patriotą? Jak wyglądają różne oblicza miłości Ojczyzny? Co wybrać - czy przywiązanie do tradycji, czy wyzwolenie z pęt narodowej mitologii i uczynienie ze swojej tożsamości przedmiotu gry? W spektaklu sytuacje z "Trans-Atlantyku" przeplatają się z rozważaniami z "Dziennika", dzięki którym problem pokazany w kontekście społecznym przeniesiony zostaje na plan osobistych przemyśleń. Premiera odbędzie się 11 maja o godz. 19.00 w Piekiełku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji